سیستم ایمنی بدن مقالات ویژه

چگونه سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟ (قسمت اول)

how to improve our immune system

راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی

​به‌طورکلی سیستم ایمنی شما کارش را در دفاع در مقابل بیماری‌های عفونی بسیار عالی انجام می‌دهد؛ اما گاهی اوقات در انجام این وظیفه‌ی مهم شکست می‌خورد یک عامل میکروبی می‌تواند به‌سادگی به بدن حمله کند و تمام تاکتیک‌های سیستم ایمنی را خنثی کند. اگر علاقه‌مند هستید با این تاکتیک‌ها آشنا شوید چند پاراگراف انتهایی مقاله‌ي زیر را بخوانید:
بیماری های سیستم ایمنی


آیا این امکان وجود دارد که با دخالت در عملکرد سیستم ایمنی خود آن را بهبود ببخشیم؟

اگر از رژيم غذایی خاصی پیروی کنیم چه می‌شود؟ آیا ویتامین‌ها و یا مواد معدنی و یا استفاده از برخی گیاهان دارویی در تقویت سیستم ایمنی به ما کمک می‌کنند؟ در استان گیلان و استان مازندران برای تقویت سیستم ایمنی در فصل سرما سیر می‌خورند. دمنوش های گیاهی در استان آذربایجان شرقی (اردبیل) طرفداران زیادی دارد. بسیاری از مردم در کلان‌شهرها از طبیعت دور هستند مانند تهران، البرز(کرج) شیراز و اصفهان؛ این مردم به هنگام بیماری و یا برای تقویت سیستم ایمنی دارو‌ و یا مکمل‌ تقویتی مصرف می‌کنند. آیا با تغییر سبک زندگی می‌توان به عملکرد بهتر ایمنی امیدوار بود؟ علائم ضعف سیستم ایمنی چیست؟


راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی

ضعیف بودن سیستم ایمنی چه علائمی دارد؟

آیا اینکه هرگز سرما نخوریم فقط یک رویاست؟ آیا اصلاً می‌توان سیستم ایمنی را تقویت کرد؟

ایده‌ی تقویت سیستم ایمنی وسوسه‌برانگیز است، اما به انجام رساندن آن به دلایل زیادی دشوار است. سیستم ایمنی دقیقاً یک سیستم بزرگ است و یک ارگان کوچک و یگانه نیست. برای اینکه بهتر عمل کند به تعادل و هارمونی نیاز دارد. هنوز مسائل درهم‌پیچیده و گسترده‌ای درباره‌ی پاسخ‌های سیستم ایمنی وجود دارد که محققان از آن چیزی نمی‌دانند. تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی بین تقویت عملکرد ایمنی و سبک زندگی یافت نشده است.


آیا شیوهٰ‌ی زندگی ما در عملکرد ایمنی نقش دارد؟

گرچه ارتباط مستقیمی بین سبک زندگی و سیستم ایمنی یافت نشده، اما این بدان معنی نیست اثر سبک زندگی روی سیستم ایمنی نباید مطالعه شود. محققان در حال بررسی رژیم غذایی، ورزش، استرس روانی، سن و عوامل بسیار دیگری هستند. آن‌ها هم انسان را و هم حیوانات را مطالعه می‌کنند. در این حین، روش‌های عمومی سالم زندگی کردن راه مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی به نظر می‌رسند.


سیستم ایمنی خود را نیرومند کنید.

اولین خط دفاعی شما این است که یک سبک زندگی سالم انتخاب کنید. پیروی از دستور‌العمل‌های سالم زندگی کردن یکی از بهترین قدم‌هایی است که باید بردارید تا سیستم ایمنی‌تان را به‌طور طبیعی بهبود ببخشید. تمام ارگان‌های بدن شما، از جمله سیستم ایمنی شما بهتر عمل می‌کند اگر آن را از حملات و آسیب‌های محیطی حفظ کنید. دستورالعمل‌های عمومی زندگی سالم شامل چه مواردی می‌شود؟

سیگار نکشید.
از یک 
رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات پیروی کنید.
مرتب ورزش کنید.
وزنتان را در حد ایده آل نگه‌دارید.
اگر نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنید آن را کنار بگذارید.
به مقدار کافی بخوابید.
اقدامات بهداشتی لازم را انجام دهید تا از عفونت جلوگیری کنید؛ مانند شستن دست‌ها و مرتب حمام رفتن.


بسیاری از آن‌هایی که که وعده‌ی تقویت سیستم ایمنی شما را به شما می‌دهند دروغ می‌گویند!

محصولات بسیاری در قفسه‌های فروشگاه‌ها ادعا می‌کنند که می‌توانند سیستم ایمنی‌تان را تقویت کنند؛ اما تقویت سیستم ایمنی برای بسیاری از آن‌ها مفهوم دیگری دارد. افزایش سلول‌های سیستم ایمنی بدن شما مانند گلبول های سفید لزوماٌ به نفع بدنتان نیست. برای مثال: برخی ورزشکاران تلاش می‌کنند که از مواد خون‌ساز تغذیه کنند و تعداد گلبول های قرمزشان را افزایش دهند. آن‌ها معتقد هستند که با خون‌سازی بیشتر می‌توانند عملکردشان را در ورزش بهتر کنند؛ اما با این کار فقط خطر سکته را افزایش می‌دهند. همچنین اگر شما در یک شهر مرتفع مانند قزوین و یا اردبیل زندگی می‌کنید، زندگی در ارتفاع مغز استخوان شما را برای خون‌سازی تحریک می‌کند.


چرا می‌خواهید گلبول‌های سفید و یا گلبول های قرمز خود را افزایش دهید؟

افزایش تعداد سلول‌های ایمنی کار بسیار پیچیده‌ای است چون انواع بسیار زیادی سلول ایمنی وجود دارد. هر کدام از این‌ها به روش جداگانه‌ای و با میکروب جداگانه‌ای وارد مبارزه می‌شوند. شما کدام سلول را می‌خواهید افزایش دهید و تا چه عددی می‌خواهید آن سلول را افزایش دهید؟
یادم است که از شهر اردبیل دیدن می‌کردیم. به سرعین رفتیم. شهر سرعین به استخرهای آب گرمش معروف است. همین‌طور که قدم می‌زدم و از کنار ورودی استخر‌های آب گرم رد می‌شدم، می‌دیدم که هرکدام از آن‌ها بنری به درازای کل درب ورودی کنار درب ورودی گذاشته‌اند. روی بنر‌ها خواص آبگرم را لیست کرده بودند که برخی از آن‌ها کمی عجیب بود: تقویت سیستم ایمنی، کاهش فشارخون، خون‌سازی، افزایش تعداد گلبول‌های سفید و...
آیا ما واقعاً به افزایش تعداد گلبول قرمز و تعداد گلبول سفید نیاز داریم؟


سیستم ایمنی به اندازه‌ی کافی سلول تولید می‌کند.

آنچه می‌دانیم این است که بدن ما دائماً در حال تولید سلول ایمنی است. بدن بیش از نیازش، بیش از آن‌که بتواند لنفوسیت (نوعی گلبول سفید) تولید می‌کند. سلول‌های اضافی خودشان را از یک روش طبیعی به نام آپوپتوز نابود می‌کنند. بسیاری از آن‌ها بدون آن‌که هیچ مبارزه‌ای کرده باشند خودشان را نابود می‌کنند و بسیاری دیگر پس از پیروزی در یک جنگ خود را نابود می‌کنند. هیچ‌کس نمی‌داند تعداد سلول‌های ایمنی باید چه تعداد باشند تا عملکرد سیستم ایمنی به حد ایده آل برسد.


ارتباط سیستم ایمنی و افزایش سن:

به نظر شما یک دختر نوجوان ۱۵ ساله بیش‌تر در معرض ابتلا به عفونت و سرطان است یا یک آقای ۵۵ ساله؟
همان‌طور که سن ما افزایش می‌یابد، توانایی سیستم ایمنی کم می‌شود. این مساله باعث می‌شود که به انواع سرطان و عفونت‌ها آسیب‌پذیر شویم. در کشور‌هایی که میانگین عمر بالاتری دارند (مانند کانادا، کشور‌های بخش‌های غربی اروپا و استرالیا) و یا امید به زندگی بهتری دارند، سرطان و عفونت نیز دیرتر افراد مسن را درگیر می‌کند.


درحالی‌که عده‌ی بسیاری دوران کهن‌سالی را در سلامت سپری می‌کنند، عده‌ی دیگری هستند که نسبت به دوران جوانی‌شان مرتب به بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شوند. این‌ها حتی در اثر عفونت فوت می‌کنند. این عفونت‌های کشنده شامل عفونت‌های ریوی، مخصوصاً نومونیا، کشنده‌ترین عفونت‌ها در سنین پیری هستند. هیچ‌کس به‌طور قطعی مطمئن نیست که چرا با افزایش سن ایمنی کاهش می‌یابد اما بررسی‌ها کاهش لنفوسیت T (نوعی گلبول سفید تخصصی) را در بدن افراد میان‌سال نشان می‌دهد. لنفوسیت‌های T در تیموس بالغ می‌شود و این غده در سنین بالا تحلیل می‌یابد (آتروفی می‌شود). احتمالاً کوچک شدن تیموس دلیل کاهش لنفوسیت T و ضعف افراد مسن در ابتلا به سرطان‌ها است.

راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی

ضعیف شدن سیستم ایمنی به دلیل افزایش سن

واکسیناسیون در کهن‌سالان

کاهش پاسخ ایمنی به عفونت در افراد مسن در واکسیناسیون هم دیده می‌شود. مطالعه‌ی واکسن آنفولانزا نشان مي‌دهد که افراد بالای ۶۵ سال چندان به این واکسن پاسخی نمی‌دهند. بهترین پاسخ به این واکسن در سن ۲ سالگی در میان کودکان سالم مشاهده‌شده است؛ البته تزریق واکسن‌های عفونت‌های ریوی مانند استرپتوکوک نومونیا می‌تواند مرگ‌و‌میر را در سنین کهن‌سالی از این عفونت‌ها کاهش دهد.


آیا برای تقویت سیستم ایمنی کهن‌سالان رژيم غذایی خاصی وجود دارد؟

میان رژیم غذایی و ایمنی ضعیف در سنین پیری، ارتباط وجود دارد. یک شکلی از بدغذایی میان کهن‌سالان وجود دارد. این بدغذایی حتی در کشور‌های بسیار ثروتمند نیز مشاهده می‌شود. این بدغذایی مربوط به گروه ریزمغذی‌هاست. بدغذایی در ریزمغذی‌ها یعنی کمبود ویتامین‌ها و برخی مواد معدنی (تریس المنت‌ها) در رژیم غذایی. این مواد غذایی به صورت مکمل نیز در داروخانه‌ها یافت می‌شوند. افراد مسن تمایل دارند که کم‌تر غذا بخورند و تنوع غذایی آن‌ها بسیار محدود است. آیا این مکمل‌ها می‌توانند به افراد مسن کمک کنند که سیستم ایمنی‌شان را تقویت کنند؟

در اینکه مکمل‌ها بسیار کمک‌کننده هستند شکی نیست. بااین‌وجود لازم است که هر فرد میان‌سال خودش با پزشک و یا مشاور تغذیه مشورت کند. با وجود تمام مزایایی که مکمل‌ها دارند، نحوه‌ی مصرف و مقدار مصرف آن‌ها برای هر فرد متفاوت است و شما باید بدانید که چه مکملی برای شما مناسب‌تر است؛ بنابراین قبل از تهیه‌ی مکمل غذایی به یک پزشک یا مشاور تغذیه رجوع کنید.


پدربزرگ من مشکل قلبی دارد. او چند سالی است که مبتلا به نارسایی مزمن قلبی است. برای سلامت قلب و عروقش مکمل‌های غذایی مصرف می‌کند. از طرفی پزشک اورولوژیست او نیز برای او مکمل‌هایی تجویز کرده است. آخرین باری که به او سر زدم نگاهی به داروهایش انداختم. متوجه شدم که بسیاری از داروهایش مکمل‌های غذایی هستند و پدربزرگ من همه را باهم می‌خورد. او بیش از نیاز کل روزش ریزمغذی دریافت می‌کرد و خودش نمی‌دانست؛ بنابراین مصرف مکمل‌هایتان را کنترل کنید.


بیش‌تر مطالب این مقاله از روی مقاله‌ی زیر ترجمه شده است:
how to boost your immune system
لطفا زیر این مقاله سوالات خود را مطرح کنید. به تمام سوالات شما به دقت جواب می‌دهیم.

دانلود کامل هر دو قسمت مقاله‌ی: چگونه سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟

مقاله را به همراه چکیده نکات و عکس‌ها دانلود کنید. برای این کار ابتدا ایمیل خود را وارد کنید. وارد کردن ایمیل فقط ۳۰ ثانیه طول می‌کشد!
دانلود مقاله

درج دیدگاه

دانلود کامل هر دو قسمت مقاله‌ی: چگونه سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟

مقاله را به همراه چکیده نکات و عکس‌ها دانلود کنید. برای این کار ابتدا ایمیل خود را وارد کنید. وارد کردن ایمیل فقط ۳۰ ثانیه طول می‌کشد!
دانلود مقاله
close-link

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link