داروشناسی مقالات ویژه

طب مکمل (طب سنتی) در مقابل طب مدرن

طب مکمل در مقابل طب مدرن

طب مکمل – طب سنتی یا طب مدرن – پزشکی؟

کدام یک می‌تواند بشر را از دام بیماری‌های مهلک نجات دهد؟ روز به روز وضعیت بیماران در بیمارستان‌ها بدتر می‌شود. طب مدرن – پزشکی نمی‌تواند این همه بیماری را مهار کند. نه تنها بیماری‌های جسمی بلکه بیماری‌های روانی مانند افسردگی با سرعت در حال گسترش است. مقصر کیست؟ آیا پزشکان مقصرند یا سیاستمداران؟ آیا طب مکمل – طب سنتی می‌تواند به این وضعیت کمکی بکند؟ یا ادعای متخصصان طب مکمل و طب سنتی پوچ و توخالی است؟ یا اینکه طب سنتی و طب مکمل می‌تواند بشر را از این منجلابی که در آن گرفتار شده نجات دهد. آیا طب سنتی و طب مکمل هم فقط دکان برای خود باز کرده‌اند و تبلیغات آن‌ها فریب است؟ یا اینکه درمان واقعی را باید در طب سنتی و طب مکمل جست‌و‌جو کنیم؟

صوت این مقاله را از اینجا گوش کنید و یا دانلود کنید.

صوت مقاله‌ی طب مکمل و طب مدرن (62 دانلود ها)

جنگ هزاران ساله

بیماری‌های قلبی و عروقی بیش‌ترین آمارمرگ‌ومیر را به خود اختصاص داده‌اند. در قرن ۲۱ هنوز هیچ پدیده‌ای کشنده‌تر از سکته‌ی قلبی کشف نشده‌است. حدود صد‌ها سال است که این بیماری‌ها (بیماری‌های قلبی و عروقی) جان بشر را می‌گیرد. دیابت در رتبه‌ی دوم و سرطان در رتبه‌ی سوم آدم می‌کشند. گویی این بیماری‌ها بر سر گرفتن جان ما با یکدیگر رقابت دارند. قدمت برخی از این بیماری‌ها به بیش از هزاران سال به عقب برمی‌گردد. چرا انسان هنوز نتوانسته با این بیماری‌ها مقابله کند؟ انسان همیشه در جست‌وجوی یک روش درمان است که به این بیماری‌های همه‌گیر خاتمه دهد. این روش درمان چیست؟

مرگ سیاه

قرن ۱۳ میلادی یک بیماری ناشناخته در اروپا همه‌گیر شد. این بیماری نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر را از بین برد. شاید بشر تا مرز انقراض کامل خودش پیش رفت. این بیماری طاعون نام داشت که از طریق موش‌های جونده منتقل می‌شد. هنوز به درستی مشخص نیست که نسل انسان چگونه پابرجا ماند. مردم در نهایت از چه روشی برای نجات خود از این بیماری مرگ‌بار استفاده کردند؟

هم‌اکنون ایدز و هپاتیت نسل امروز انسان را تهدید می‌کند. ایدز در طی ۱۰ سال توانست ۴۵ میلیون نفر آدم بکشد. طب مکمل و طب دانشگاهی چگونه می‌تواند در مقابل این بیماری‌ها بایستد؟ آیا طب مکمل و طب دانشگاهی راه‌حلی دارند یا اینکه تاریخ تکرار خواهد شد و این دو بیماری (شاید بتوان ابولا را به این دو اضافه کرد) بشر را به انقراض خودش خواهند کشاند؟

در جست و جوی درمان در دانشگاه

در سمینار در جست و جوی درمان، در تلاش برای پیدا کردن یک روش درمان هستیم تا به این مصیبت خاتمه دهیم. در سمینار در جست و جوی درمان به معرفی حوزه‌های مختلف طب مکمل از جمله طب سنتی می‌پردازیم و یک به یک همه‌ی آن‌ها را معرفی می‌کنیم. طب مکمل را در دو حوزه‌ی تشخیص و درمان قرار می‌دهیم و ‌آن‌ها را نقد می‌کنیم. سپس نگاهی به حوزه‌ی پزشکی دانشگاهی می‌اندازیم و طب مدرن را به بحث می‌گذاریم.

دانلود فیلم سمینار در جست و جوی درمان

سمینار در جست و جوی درمان

متخصصین گستاخ

طب دانشگاهی یا پزشکی مدرن تازه‌وارد عرصه شده است. با استفاده از علم ژنتیک گیاهان و جانوران را دست‌کاری ژنتیک کرده و به آن‌ها آسیب وارد کرده است. این گیاهان که دستکاری ژنتیکی شده‌اند وارد غذای ما می‌شوند و به بدن ما لطمه وارد می‌کنند. همین‌طور ژنتیک در آینده‌ای نه‌چندان دور بشر را دست‌کاری ژنتیکی خواهد کرد. متخصصان علم ژنتیک چنان گستاخ هستند که قصد دارد در طبیعت انسان دست ببرند و انسان را از شکل طبیعی خود خارج کنند. رایج ترین روش خودکشی در دنیا مصرف قرص خواب‌آور است. داروها به جای درمان جانمان را می‌گیرند.

اتاق عمل یا گاراژ؟

در اتاق عمل به بدن انسان چاقو می‌زنند و از تهاجمی‌ترین روش‌های موجود در دنیا به نام درمان استفاده می‌کنند. پول‌های گزاف از بیماران می‌گیرند. باز کردن بدن انسان، تبدیل به کاسبی جدید در قرن ۲۱ شده‌است. جراحان، بیماران را به عنوان یک شی نگاه می‌کنند که باید تعمیر شود. انگار که خودروی شخصی مریض خراب شده‌است. اما اتاق عمل گاراژ نیست و جراحان با باز کردن بدن مریض به آن‌ها آسیب‌هایی وارد می‌کنند که بیمار تا آخر عمرش باید تحمل کند. آیا طب مکمل یا طب سنتی می‌تواند درمانی ارائه دهد که بیمار از عمل جراحی بی‌نیاز شود؟

دادگاهی برای طب مکمل

طب مکمل محکوم است به اینکه روش‌های آزمایش نشده را روی بشر به کار می‌برد. داروهایی که طب سنتی استفاده می‌کند هرگز نتوانسته تأییدیه‌ی علمی از دانشگاه‌ها بگیرد. متخصصان طب سنتی برای داروهایشان تبلیغات فراوان می‌کنند و آن‌ها را سالم نشان می‌دهند. آن‌ها به دروغ گزارش‌هایی منتشر می‌کنند از بیمارانی که توسط آن‌ها درمان شده‌اند. اما این بیماران درمان شده، در هیچ بیمارستانی مشاهده گزارش نشده‌اند. چرا طب مکمل نمی‌تواند داده‌های علمی متقاعد کننده‌ای از کار خود ارائه دهد؟ چرا به جای همکاری با دانشگاه‌ها با تبلیغات تجاری روی می‌آورد؟

بزرگ‌ترین قاتلان تاریخ

طب مکمل و طب سنتی هزاران سال است که نتوانسته بیماری‌های عفونی را مهار کند. برای مقابله با کابوس بیماری‌های واگیر حکیمان طب مکمل بیماران مبتلا را آتش می‌زدند. بیماری‌هایی مانند طاعون، سل، وبا و … میکروب‌ها بزرگ‌ترین قاتلان تاریخ هستند. اگر طب مکمل می‌توانست این بیماری‌ها را مهار کند تا به حال صد‌ها بار این کار را کرده‌بود و ما امروز هنوز با این میکروب‌ها سر جنگ نداشتیم.

از خرافات تا شیادی

ازآنجایی‌که طب مکمل بر اساس رسم و رسوم و فرهنگ و مذهب شکل‌گرفته است، درطی هزاران سال مفاهیم خرافی بسیاری در آن وارد شده است. ریشه‌ی بسیاری از این خرافات در داستان‌های اساطیری و ادیانی هست که بشر در طول تاریخ از آن‌ها پیروی می‌کرده. از همین خرافات برای شیادی و کلاه‌برداری در طب سنتی و طب مکمل استفاده می‌شود. بسیاری از کلاه‌برداران داروهایشان را سنتی نشان می‌دهند. هرگاه می‌بینید که کسی برچسب کاملاٌ طبیعی یا صد در صد گیاهی بر محصولاتش زده از همین روش استفاده می‌کند.

شما باید این سمینار را ببینید.

این سمینار را ببینند. مدت زمان این سمینار یک ساعت و نیم است و در آن طب دانشگاهی (پزشکی مدرن) و طب مکمل (طب سنتی) را باهم مقایسه می‌کنیم. افراد به دو گروه تقسیم می‌شوند. در یک گروه به  مخاطبان کارت نارنجی می‌دهم و از طب مدرن و دانشگاهی دفاع می‌کنند.  در طرف دیگر به مخاطبان کارت آبی می‌دهم که از طب سنتی و مکمل دفاع می‌کنند. در این سمینار نبردی رخ می‌دهد و عقیده‌ها باهم به تقابل درمی‌آیند. شما نیز می‌توانید با دیدن این سمینار در زیر همین مقاله عقاید خود را منتشر کنید.

نظر خود را در زیر همین ویدیو با ما به اشتراک بگذارید. ما علاقه داریم درباره‌ی این موضوع با شما گفت‌و‌گو کنیم.

 

معرفی یک منبع برای مطالعه:
۱۱ شاخه در طب مکمل (زبان انگلیسی)

1 دیدگاه

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link