روانشناسی مقالات ویژه

مهم‌ترین دلیل چاقی: اعتیاد به خوردن

روانشناسی اعتیاد

شما به خوردن اعتیاد دارید

خوردن در وقت لازم و مقدار لازم از فتح قله‌ی اورست هم سخت‌تر است. هنگامی که اشتهای سر کش شما غیرقابل‌کنترل می‌شود، اراده‌ي فولادین نیاز است تا بتوان در مقابلش ایستاد. بسیاری حاضرند بمیرند ولی تغییر نکنند. در این مقاله می‌خواهیم بگوییم که اگر نمی‌توانید حریف اشتهای درنده‌ی خود شوید، شما معتاد هستید. شما به غذا خوردن اعتیاد دارید. در این صورت دانش تغذیه و ورزش به کمک شما نمی‌آیند. شما به علم روانشناسی نیاز دارید تا این عطش به خوردن هر چیز را از ذهن شما پاک کند. در ادامه به چرایی این اعتیاد می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که چه عواملی شما را به خوردن معتاد کرده است.

این داستان اعتیاد شماست!

اعتیاد به خوردن با یک وابستگی ساده شروع شد. در ابتدا شما از غذا خوردن فقط لذت می‌بردید. در حالی غذا می‌خوردید که گرسنه نبودید و هدف شما از غذا خوردن فقط لذت بردن بود. این کار را معتادانی که تفریحی مواد می‌زنند انجام می‌دهند. شاید این لذت آن‌قدر زیاد بود که خوردن را بارها و بارها تکرار کردید. پس از مدتی به غذا خوردن وابسته شدید. اگر غذاهای شیرین و رنگارنگ در اطراف شما پیدا نمی‌شد، شما کلافه می‌شدید.

کار به‌جایی رسید که از غذا خوردن دیگر لذت هم نمی‌برید. فقط اگر مدتی به شما سبزیجات و غذاهای بی‌مزه بدهند زمین و زمان را به هم می‌دوزید. اکنون وقتی‌که دچار استرس می‌شوید مانند بقیه‌ی معتاد‌ها باید مواد مصرف کنید. پس به یخچال پناه می‌برید، به دنبال یک ماده‌ی شیرین می‌گردید تا شما را از آن همه تنش نجات دهد. اگر جایی شیرینی به شما تعارف کنند نمی‌توانید جلوی خود را بگیرید. بدون هیچ دلیلی بزاق دهان شما همچون آتش‌فشانی از کوه فوران می‌کند. همه‌ی این موارد نشان می‌دهد که شما معتاد به خوردن هستید.

شما معتاد به خوردن هستید چون منطقی فکر می‌کنید.

شما تابه‌حال هر غذایی خواسته‌اید خورده‌اید چون دلیل محکمی برای نخوردنش نداشتید. اگر هم دلیلی وجود داشته دلایل خشک و بی‌روحی بوده که در مجلات سلامت می‌نویسند.
– چاقی باعث بروز بیماری‌هایی مانند آرتروز می‌شود.
– چاقی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.
– چربی‌خون باعث افزایش فشارخون و سخت شدن دیواره‌ی عروق می‌شود
-و…
اگر یک معتاد واقعی هستید محال است که این جملات روی شما اثر بگذارد. دلایل منطقی به‌هیچ‌وجه شما را ترغیب به کم خوری نمی‌کنند. برای اینکه از این اعتیاد بیرون بیایید به یک دلیل محکم احساسی نیاز دارید.

انسان برده‌ی احساسات است.

تمام کسانی که از باتلاق پرخوری بیرون می‌آیند از نیروی احساسات مانند شاخه‌ی درختی کمک گرفته‌اند. در نظر بگیرید که دوستان شما پنج‌شنبه‌ها سالن اجاره می‌کنند و فوتبال بازی می‌کنند. آن‌ها شما را دعوت نمی‌کنند چون شما سنگین‌وزن و کند هستید و باعث باخت تیمتان می‌شوید. دعوت نشدن به بازی فوتبال یک دلیل احساسی است که روان شما را آشفته می‌کند.

مثال دیگری که می‌توان زد جلسه‌ی مدرسه‌ی فرزندتان است. شما با خجالت به مدرسه‌ی دخترتان می‌روید و در جلسه‌ی اولیا نزد بقیه‌ی والدین از چاق بودنتان خجالت می‌کشید. والدین دیگر راجع به چاق بودن شما اظهارنظر می‌کنند. یک دلیل احساسی قدرتمند باید این باشد که از مادر همکلاسی‌های دخترتان خجالت نکشید.

شاید شما را به علت چاق بودن دوست ندارند. شاید نمی‌توانید کار مناسبی پیدا کنید. طرد شدن، نداشتن اعتمادبه‌نفس، بی‌توجهی و رانده شدن به انزوا دلایلی هستند که باید با خود مرور کنید؛ بنابراین منطق را کنار بگذارید و کاملاً احساسی به چاق بودنتان نگاه کنید. احساسات بسیار قدرتمندتر از هر منطقی هستند.

 

مرتب این اعتیاد را ارزیابی کنید.

تا رفتارهای خودتان را زیر نظر نگیرید نمی‌فهمید که معتاد به خوردن هستید. می‌توانید یک اپلیکیشن کالری شمار روی موبایل خود نصب کنید. هر غذایی که می‌خورید را از نظر مقدار کالری آن بررسی کنید. مرتب کالری مصرفی بدن خود را بررسی کنید. کافی است در این اپلیکشن‌ها نام غذاها را سرچ کنید. آن را لیست غذاهایی که میل کردید وارد کنید. این اپلیکیشن‌ها معمولاً نمودارهایی رسم می‌کنند و گزارش هفتگی و ماهانه به شما می‌دهند. شما می‌توانید پیشرفت، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را در بهبود تغذیه‌ی خودتان بررسی کنید.

حتی اگر قصد ندارید که اعتیاد به خوردن را ترک کنید باز هم خودتان را ارزیابی کنید. با ارزیابی اشتباهاتی که تبدیل به اعتیاد شده‌اند را پیدا می‌کنید. اشتباهاتی که قبلاً متوجه آن نبودید. بسیاری از افراد معتقدند که حجم غذایی که می‌خورند کم است و بااین‌حال چاق و چاق‌تر می‌شوند؛ اما وقتی‌که غذاهای روزانه‌ی خود را وارد این اپلیکیشن‌ها می‌کنند به عمق فاجعه پی می‌برند. بسیاری از غذاهای روزانه به‌شدت پرکالری و بی‌ارزش هستند باید از لیست غذاهای مصرفی حذف شوند و شما به ‌آن‌ها معتاد هستید. برای رسیدن به یک رژیم غذایی ایده‌آل ابتدا باید این اعتیاد به غذاهای مضر را ریشه‌کن کنید.

علاوه بر کالری شماری وزن و توده‌ی چرب بدنتان را مرتب محاسبه کنید. محاسبه‌ی توده‌ی چرب را در مقالات دیگری آموزش داده‌ام. برای وزن‌کشی یک ترازوی دیجیتال دقیق در خانه بگذارید. ترازو در یک نقطه‌ی ثابت باشد و هرروز اول صبح قبل از خوردن صبحانه خود را وزن کنید. هدف ما از وزن‌کشی کاهش وزن روزبه‌روز نیست. تنها می‌خواهیم توجه شما به وزنتان بیش‌تر شود. می‌خواهیم در طول روز دائم متوجه تغییرات وزن و کالری غذاهایی که میل می‌کنید باشید. نسبت به بدن خودتان آگاه باشید.

 

تغییر رفتار خوردن بسیار پیچیده است و زمان زیادی می‌برد تا به یک سطح عالی برسد؛ اما وقتی‌که بتوانید رفتارهای خوردن را کنترل کنید نتیجه‌ی نهایی بسیار لذت‌بخش است. لذت غذا خوردن کوتاه و لحظه‌ای است اما اندام ایده‌ال همیشه و همه‌جا باعث افتخار شما می‌شود؛ بنابراین لطفاً اعتیاد به خوردن را ترک کنید.

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link