آناتومی و فیزیولوژی پزشکی

سمینار تکامل ۱: پیدایش زمین – تشکیل سلول اولیه – تکامل باکتری ها

پیدایش زمین - تکامل سلول اولیه - باکتری

 

پیدایش زمین و منظومه‌ی شمسی را باید ۴.۶ میلیارد سال پیش جست‌و‌جو کنیم. سیاره‌های سنگی مانند زمین، مریخ، ناهید و مشتری که سنگی هستند از برخورد گرد و غبار به وجود آمده‌اند. سیاره‌ها به مرور زمان اجرام آسمانی را به دور خود جمع کردند و به تدریج بزرگ‌تر شدند.

۴.۶ میلیارد سال پیش منظومه‌ی شمسی متولد شد. یک ستاره منفجر شد و اطراف آن گاز و گرد و غبار پراکنده شد. به طور هم‌زمان صدها سیاره در حال تشکیل بود. اولین دوران زمین‌شناسی هیدین hadean نام دارد. دوران هیدین ۶۰۰ میلیون سال به طول می‌انجامد. ۴.۵ میلیارد سال پیش سرتاسر زمین مذاب بود. چیزی از عمر زمین نگذشته بود که سیاره‌ای به نام تیا theia با سرعت ۲۰ برابر یک گلوله‌ی شلیک شده به سمت زمین در حال حرکت است.

دلایلی بر تأیید برخورد بزرگ میان سیاره‌ی تیا و زمین

  • جهت حرکت وضعی زمین و جهت حرکت ماه در مدار یکسان است.
  • نمونه‌های جمع‌آوری شده از ماه نشان می‌دهد که سطح ماه دو بار مذاب بوده است.
  • ماه هسته‌ی آهنی کوچکی دارد.
  • ماه چگالی کم‌تری از زمین دارد.
  • مطالعه‌ی سیستم‌های خورشیدی دیگر نشان می‌دهد که برخورد‌های مشابه باعث پراکنده شدن خرده‌سنگ‌ها به فضای اطراف سیاره‌ها می‌شوند.
  • برخورد سیاره‌ها با نظریات شکل‌گیری منظومه‌ی شمسی مطابق هستند.
  • نسبت ایزوتوپ‌های پایدار در سطح ماه و سنگ‌های زمین یکسان هستند که این موضوع نشان می‌دهد که منشأ یکسانی دارند.

برخورد سیاره‌ی تیا با زمین نقش بسیار مهمی در تکامل و پیدایش زمین بازی می‌کند. با برخورد تیا با زمین دمای زمین بسیار بالا می‌رود و فلزات می‌سوزند و مواد گازی زیادی در جو زمین اولیه تشکیل می‌شود. این فرآیند باعث به وجود آمدن جو اولیه‌ی زمین می‌شود. سوختن فلزات مایع فشار اتمسفری را به شدت بالا می‌برد.

 

دو عامل حرارت و جاذبه نقش کلیدی در تشکیل زمین بازی کردند. سرتاسر زمین از سطح تا عمق مایع بود. در این فاز اقیانوس فلزات مایع، ترکیبات سنگین به مرکز زمین رفتند و در آن‌جا تجمع کردند.  آهن و نیکل به عمق زمین رفته و در هسته‌ی کنونی زمین قرار گرفتند.

فلزات بر اساس سنگینی خود در طبقات مختلفی از سطح زمین قرار گرفتند. نیتروژن و کربن که سبک‌اند روی لیتوسفر‌(سنگ‌کره) باقی مانند و آهن و نیکل که سنگین‌ترین عناصر هستند هسته را تشکیل دادند. منیزیم، کلسیم و سیلیسیم هم ترکیبات اصلی تشکیل‌دهنده‌ی گوشته شدند. قدیمی‌ترین ترکیب معدنی کشف‌شده روی زمین ترکیبی به نام زیرکون zircon است که نام کامل آن زیرکونیم سیلیکات است. این ترکیب در غرب قاره‌ی استرالیا کشف شده است. عمر این ترکیب معدنی به ۴.۲ میلیارد سال پیش می‌رسد.

اولین باکتری‌هایی که به وجود آمدند باکتری های بی هوازی بودند. این باکتری ها به عنوان میتوکندری در عضلات و کبد ما حضور دارند. امروز در بدن ما در تنفس و تغذیه در ورزش های هوازی و بی هوازی نقش مهمی بازی می‌کنند.

تکامل و پیدایش زمین
بی‌جان زایی علمی است که به پیدایش موجودات زنده از موجودات غیرزنده می‌پردازد. این دانش به مقدار زیادی به دانش شیمی و زمین‌شناسی نیاز دارد.
نظریه‌ی هتروتروفی: این نظریه بیان می‌کند که حیات می‌تواند از مواد غیرزنده پدید بیاید. چگونگی آن را در فیلم در آزمایش‌های استنلی میلر می‌بینیم.

 

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link