روانشناسی

چطور کمتر بخوابیم؟ چطور با کمتر خوابیدن روزمان را پر انرژی بگذرانیم؟

چطور کمتر بخوابیم؟

چطور کمتر بخوابیم و ۲۴ ساعت شبانه‌روز را ۲ ساعت بیشتر تجربه کنیم؟

کاش روزها دو ساعت طولانی تر بود. اگر به جای ۲۴ ساعت، ۲۶ ساعت زمان داشتیم کارهای زیادی با زندگیمان می‌کردیم. می‌توانستیم دو ساعت بیش‌تر کار کنیم و پول بیش‌تری به جیب بزنیم؛ کتاب بیش‌تری بخوانیم.
حتی با دو ساعت بیش‌تر می‌توان دانشگاه ارشد یا دکتری ثبت نام کرد، روزی دو ساعت درس خواند و مدرک دانشگاهی گرفت.
شاید هم دو ساعت بیش‌تر به تفریح و خوش‌گذرانی پرداخت.
روزها را نمی‌توان ۲۶ ساعته کرد؛ اما همچنان راهی هست که دو ساعت زمان بیش‌تر به‌دست آوریم.

چه قدر کمتر بخوابیم؟ چه قدر بخوابیم تا بیمار نشویم؟

انسان یک سوم از عمر خود را خواب است و از هر ۲۴ ساعت، ۸ ساعت را می‌خوابد. آیا می‌توانیم از ۸ ساعت خواب خود کم کنیم؟ به جای ۸ ساعت، ۶ ساعت بخوابیم و همچنان سرحال و پرانرژی باقی بمانیم؟ زمان برای انسان فرصت‌طلب طلا است و من در این مقاله به شما میگویم که چگونه با دو ساعت کمتر خوابیدن در روز دو ساعت بیش‌تر زندگی کنید.

چطور کمتر بخوابیم؟


آیا خواب بر کیفیت عملکرد ما تأثیر می‌گذارد؟

پاسخ قطعاً بله است. ما در خواب به عضلات خود استراحت می‌دهیم. خواب برای ورزشکاران حرفه‌ای فرصتی برای ریکاوری عضلاتشان است. بافت‌های آسیب‌دیده‌ی بدن از جمله بافت عصبی، عضلانی و پوست در خواب ترمیم می‌شوند. با خواب سلول‌های عصبی سازمان‌دهی می‌شوند. یادگیری بهبود می‌يابد و حافظه نیرومند می‌شود. افرادی که با کمتر خوابیدن کمبود وقت خود را در طول روز جبران می‌کنند به وقایع استرس‌زا واکنش شدیدتر از متوسط نشان می‌دهند.

راههای کمتر خوابیدن

خواب ناکافی علت اصلی سوانح در کارگران و گرفتن نمرات پایین در دانشجویان است. اگر می‌خواهید نمرات بهتری در درس‌هایتان بگیرید و یا عملکرد بهتری در کار داشته باشید باید درباره‌ی خوابتان بیش‌تر مطالعه کنید. شما این پرسش را جست‌و‌جو کردید که چطور کمتر بخوابیم و به این مقاله رسیدید. در نظر داشته باشید که خواب ناکافی می‌تواند عوارض زیادی برای شما داشته‌باشد. اما اگر مصمم هستید در قسمت پایین راههای کمتر خوابیدن را مطالعه کنید.​​​​​​​​

اولین راه کمتر خوابیدن: کاهش نیاز به تعمیر

قطعاً هر قدر که بیش‌تر در مواجهه با مواد آسیب‌زا و استرس‌زا قرار بگیرید نیاز بیش‌تری به ریکاوری خواهید داشت. برای مثال وقتی که یک غذای سرخ‌شده با روغن مانده و یا چربی ترانس میل می‌کنید، بسیاری از بافت بدن شما از جمله بافت‌های مربوط به عروق آسیب جدی می‌بینند. خوردن غذاهای ناسالم باعث می‌شود که آسیب‌های واردشده به بدن شما زیاد شود. هر قدر بیش‌تر در معرض آسیب‌ها باشید نیاز بیش‌تری به خواب دارید؛ چون بسیاری از دستگاه‌های بدن در خواب ترمیم می‌شود. این یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای کاهش ساعت خواب و کمتر خوابیدن است. خودتان را از عوامل آسیب‌زا دور کنید. شاید رژیم غذایی گیاه‌خواری به شما کمک کند.

خوابیدن مانند این است که ماشین بدنتان را ۸ ساعت به تعمیرگاه ببرید. باید دنبال راهی بگردیم که بدن نیاز کم‌تری به تعمیر داشته باشد و یا اینکه فرایند تعمیر بافت سریع‌تر انجام شود. یک فنجان چای و یا یک فنجان قهوه شما را تازه و سرحال می‌کند؛ اما فنجان دوم به بعد ممکن است اثر متفاوتی در بدن شما ایجاد کند. چای و قهوه بدن را دهیدراته (کم‌آب) می‌کنند. آب و اکسیژن دو ماده‌ی اصلی در جعبه‌‌ابزار تعمیرگاه بدن است. آب بنوشید. خود آب‌ را، نه هرچیزی که مایع باشد. برای افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها فعالیت هوازی بیش‌تری انجام دهید. با آب‌ نوشیدن و اکسیژن‌رسانی به بدن فرآیند ترمیم بافت‌ها را سرعت دهید. از بهترین راههای کمتر خوابیدن تاُمین همین دو است.

دومین راه کمتر خوابیدن: بگذارید خوابتان منقبض شود

جواب این سوال که چطور کمتر بخوابیم شاید در بررسی الگوهای خواب باشد. چرخه‌ی خواب انسان از دو فاز REM و NonREM تشکیل شده است. یک بار طی شدن چرخه‌ی یک و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد. در خواب ۸ ساعته ۴ بار این چرخه را طی می‌کنیم. وقتی می‌خواهیم خواب خود را از ۸ ساعت به ۶ ساعت کاهش دهیم در واقع می‌خواهیم به جای ۴ بار طی کردن چرخه‌ی خواب، ۳ بار چرخه‌ی خواب را طی کنیم. برای اینکه ساعت مغز ما تنظیم شود و ۳ بار چرخه را به درستی برنامه‌ریزی کند باید ساعات خواب ما منظم و ثابت باشد. برای مثال ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح را بخوابید و هر شب فقط در طی همین ۶ ساعت بخوابید. نکته‌ی جالب این است که خواب کاملاً در چهارچوب این ۶ ساعت منقبض می‌شود و همه‌ی اتفاقاتی که در یک خواب ۸ ساعته رخ می‌دهد پس از مدتی می‌تواند در خواب ۶ ساعته تکمیل شود.

قبل از اینکه بخواهید ساعت خوابتان را کاهش دهید باید بتوانید منظم بخوابید. افرادی که بسیار دیر می‌خوابند یا بدخوابی دارند اغلب کابوس می‌بینند. یکی از بهترین راه‌های درمان و مقابله با کابوس همین است که رفتارهای خواب خود را اصلاح کنید. با خواب نامنظم نه تنها موفق به خواب فشرده نمی‌شوید، بلکه دست به دامن قرص‌های خواب‌آور خواهید شد.

سومین راه کمتر خوابیدن: به ملاقات خورشید بروید

خورشید، این ستاره‌ی خارق‌العاده، مهم‌ترین تنظیم‌کننده‌ی خواب بدن ما است. من اکیداً به شما توصیه می‌کنم که بلافاصله پس از بیدار شدن پرده‌های منزل را کنار بزنید. بگذارید خانه‌ی شما مملو از نور سپیده‌دم شود. ترجیح بر این است که از خانه بیرون بروید و کارهای خود را بیرون از منزل انجام دهید.

یک چیز را یادتان باشد: شما با باز کردن پلکتان از خواب بیدار نمی‌شوید، بلکه لحظه‌‌ی بیداری شما برخورد اولین پرتوی نور خورشید به چشمان شماست. نور خورشید می‌تواند نیاز شما را به خواب کم کند و ساعت بیولوژيک بدن را تنظیم کند، چون محرک بیداری است. در تمام طول روز از سپیده‌دم تا غروب، از لحظه به لحظه‌ی تابش خورشید استفاده کنید. هیچ چیزی مانند نور خورشید نمی‌تواند مغز شما را برانگیخته کند و انرژی روانی شما را افزایش دهد.


یک چیز را یادتان باشد: شما با باز کردن پلکتان از خواب بیدار نمی‌شوید، بلکه لحظه‌‌ی بیداری شما برخورد اولین پرتوی نور خورشید به چشمان شماست.
یک نکته‌ی جالب دیگر برای کمتر خوابیدن

ممکن است احمقانه به نظر برسد اما شادی و هیجانات مثبت خواب شما را دگرگون می‌کند. شاید این از جذابترین راههای کمتر خوابیدن باشد. انسان‌هایی که خلق بالایی دارند نیاز کم‌تری به خواب دارند و انرژی روانی بیش‌تری دارند. یکی از کاربردهای خواب تأمین انرژی از‌دست‌رفته‌ی ذهن است. خلق بالا می‌تواند بیمارگونه باشد و یک اختلال خلقی باشد، منظور من از خلق بالا هیجانات مثبت است. با روابط اجتماعی سالم و دور همی‌های شاد خانوادگی و دوستانه خلق خودتان را در راستای سلامت بالا ببرید. از ته دل بخندید و تفریح کنید و انرژی روانی خود را  بازیابی کنید تا نیاز کم‌تری به خواب داشته باشید.


خواب صحیح باتری بدن شما را شارژ می‌کند.

زندگی یک مسابقه‌ی پرهیاهو است که در آن هر لحظه از هم سبقت می‌گیرند. دو ساعت زمان بیش‌تر برای زندگی برای انسان فرصت‌طلب طلاست. اما فراموش نکنید که خواب درست و اندازه با ذهن و بدن شما چه می‌کند؛ خواب صحیح می‌تواند باتری بدن شما را فول شارژ کند تا در زمان بیداری به حداکثر بهره‌وری برسید.

 به این سوال که چطور کمتر بخوابیم پاسخ دادم. اما این سوال را مطرح می‌کنم که اصلا آیا کمتر بخوابیم؟ کاهش ساعت خواب به زیر ۷ و نیم ساعت توصیه نمی‌شود؛ اما اگر به هر دلیل نیاز دارید که ساعت خواب خود را کاهش دهید، راههای کمتر خوابیدن را درمقاله‌ی بالا پیدا می‌کنید؛ پس این مقاله را دوباره با دقت بیشتر بخوانید.

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link