داروشناسی روانشناسی

مقابله با کابوس: از تشخیص تا درمان

مقابله با کابوس از تشخیص تا درمان

راهکارهایی برای مقابله با کابوس

مقاله‌ی راهکارهایی برای مقابله با کابوس از وب‌سایت myaoclinic ترجمه شده است. البته نظرهای نویسنده (آرش بهلولی) در برخی از قسمت‌ها اضافه شده است.
برای مقابله با کابوس شبانه ابتدا باید کابوس را به درستی تعریف کنیم. سپس راه‌های تشخیص کابوس در کلینیک را توضیح بدهیم. بعد به درمان بپردازیم. احتمالاً جذاب‌ترین قسمت این مقاله برای شما قسمت سبک زندگی و درمان‌های خانگی است. در پایان توضیح می‌دهیم که به هنگام مراجعه به پزشک چه مواردی را باید رعایت کنید.

تشخیص اختلال کابوس

به طور روتین هیچ تستی وجود ندارد که اختلال کابوس را تشخیص دهد. عدم وجود تست تشخیصی یک مانع برای درمان و مقابله با کابوس شبانه است.

کابوس چیست؟

کابوس به اختلالی گفته می‌شود که رؤیا در آن آشفته است. این رؤیای آشفته به شما استرس وارد می‌کند. با وجود این استرس نمی‌توانید به مقدار کافی بخوابید. برای تشخیص اختلال کابوس، پزشک ابتدا علائم و سابقه‌ی پزشکی شما را بررسی می‌کند. ارزیابی سلامت شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه

  یک معاینه‌ی فیزیکی از بدن می‌تواند هر مشکلی که به کابوس منتهی شود را شناسایی کند. اگر کابوس تکرارشونده داشته باشید و اگر این کابوس‌ها یک اختلال اضطرابی یا اختلال خلقی را در لایه‌های زیرین ذهن شما نشان دهد، پزشک از شما می‌خواهد که به یک متخصص سلامت ذهن و روان مراجعه کنید. ممکن است ساعت بیولوژیک بدن شما و در نتیجه ریتم شبانه‌روزی شما مختل شده است. در این صورت یک متخصص علم خواب می‌تواند به شما کمک کند.

 • گفت‌و‌گو درباره‌ی علائم بیماری

  اختلالات کابوس معمولاً بر پایه‌ی توضیحی که از تجربیات گذشته‌تان می‌دهید تشخیص داده می‌شود. دکتر شما ممکن است درباره‌ی مشکلات خواب در خانواده‌ی شما سؤال بپرسد. همچنین دکترتان ممکن است از شریک زندگی‌تان درباره‌ی رفتارهای خوابتان بپرسد. همچنین راجع به سایر اختلالات خواب، اگر تشخیص داد، با شما بحث کند.

 • مطالعه‌ی خواب شبانه (پلی زومنوگرافی polysomnography)

  اگر خوابتان شدیداً مختل شده، ممکن است پزشک توصیه کند که خواب در سرتاسر شب مطالعه و بررسی شود. این‌گونه متوجه می‌شود که آیا کابوس‌های شما با اختلالات خواب دیگری مرتبط است؟ حس‌گرهایی روی بدن شما قرار می‌گیرد که امواج مغزی شما را ثبت و مانیتور کند. سطح اکسیژن در خون شما بررسی می‌شود. ضربان قلب و نرخ تنفس ثبت می‌شود. همچنین حرکات پا و مردمک چشم حین خواب بررسی می‌شود. ممکن است از شما در طول خواب فیلم‌برداری شود تا رفتار شما در چرخه‌های خواب مستندسازی شود.

 

درمان و مقابله با کابوس در کلینیک

اقدامات درمانی برای هر کابوسی ضروری نیست. برخی کابوس‌ها ممکن است منجر به مشوش شدن خواب و ایجاد استرس شود و در عملکرد شما در طول روز مداخله کند. در این زمان درمان ممکن است نیاز باشد.

علت اختلال کابوس کمک می‌کند که بهترین راه درمان و مقابله با کابوس شبانه تعیین شود. انواع درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درمان پزشکی

  اگر کابوس‌ها به یک وضعیت پزشکی اساسی مرتبط است، درمان باید آن مشکل اساسی و زیربنایی را هدف قرار دهد.

 • درمان استرس یا اضطراب

  اگر شرایط سلامت ذهنی (شرایطی مانند استرس و اضطراب) در ایجاد کابوس اثر بگذارد، پزشک شما ممکن است روش‌هایی برای کاهش استرس پیشنهاد دهد. ممکن است به شما مشاوره دهد یا یک تراپی با متخصص سلامت ذهن و روان پیشنهاد کند.

 • درمان بر پایه‌ی تصور و تکرار imagery rehearsal therapy

  اغلب برای افرادی استفاده می‌شود که اختلال اضطرابی گسترده PTSD دارند. درمان بر پایه‌ی تصور و تکرار مربوط به انتهای کابوس می‌شود. شما هنگامی که بیدار هستید پایان کابوسی که به خاطر دارید را تغییر می‌دهید؛ درنتیجه دیگر تهدیدی در کابوس وجود ندارد. پایان جدید را در ذهن خود تصور و تکرار می‌کنید. این رویکرد تکرر کابوس‌ها را کاهش می‌دهد.

  یکی از راهکار های مقابله با کابوس نوشتن رویا و تغییر انتهای آن است.

  متن کابوس خود را بنویسید. پایان آن را تغییر دهید.

 • دارو

  برای درمان کابوس دارو به ندرت استفاده می‌شود. قرص‌های خواب‌آور خود به دلیل سرکوب تنفسی ایجاد کابوس می‌کنند. اگرچه دارو برای کابوس‌های شدید و مرتبط با اختلال اضطرابی گسترده توصیه می‌شود.

 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای مقابله با کابوس شبانه

اگر کابوس‌ها برای شما یا فرزندتان تبدیل به یک مشکل شده، از استراتژی‌های زیر استفاده کنید:

 • یک برنامه‌ی منظم آرام‌بخش قبل از خواب ایجاد کنید.

  یک برنامه‌ی ثابت قبل از خواب مهم است. فعالیت‌های ساکت و آرام‌بخش انجام دهید. فعالیت‌هایی مانند کتاب خواندن، پازل درست کردن و حمام کردن.
  مدیتیشن، تنفس عمیق و تمرینات ریلکسیشن می‌تواند کمک کند. همچنین، اتاق‌خواب را آرام و ساکت برای خواب آماده کنید.

 • قوت قلب بدهید

  اگر کودک شما با کابوس دست و پنجه نرم می‌کند، صبور و آرام باشید و قوت قلب بدهید. بعد از اینکه کودک شما از یک کابوس بیدار شد، سریع دست به کار شوید کودکتان را در تختخواب آرام کنید. این کار می‌تواند جلوی کابوس بعدی را بگیرد.

 • راجع به کابوس حرف بزنید

  از کودکتان بخواهید که راجع به کابوسش توضیح دهد. بپرسید که در کابوس چه اتفاقی افتاد؟ چه کسی در خوابت بود؟ چه چیزی تو را ترساند؟ سپس به کودک یادآوری کنید که خواب‌ها واقعی نیستند و نمی‌توانند به ما آسیبی بزنند.

 • پایان کابوس را بنویسید.

  برای کابوس یک پایان شاد تصور کنید. کودکتان را تشویق کنید که یک نقاشی از کابوسش بکشد. او را تشویق کنید که با شخصیت‌های کابوسش حرف بزند. حتی وقایع کابوس خودتان را در یک مجله یا وبلاگ با کمی خلاقیت منتشر کنید.

  درمان کابوس کودکان

  کودکتان را تشویق کنید که یک نقاشی از کابوسش بکشد. او را تشویق کنید که با شخصیت‌های کابوسش حرف بزند.

 • استرس را در جایگاه خودش قرار دهید.

  اگر مسئله‌ی شما استرس و اضطراب است راجع به آن صحبت کنید. فعالیت‌های آرام‌بخش و ضد استرس تمرین کنید. فعالیت‌هایی مانند ریلکسیشن و تنفس عمیق. اگر لازم باشد یک متخصص سلامت ذهن و روان می‌تواند کمک کند.

 • پایه‌های آسودگی را فراهم کنید.

  برای مقابله با کابوس شبانه فرزند شما احساس آسودگی بیش‌تری می‌کند اگر که به حیوان موردعلاقه‌اش بخوابد. پتوی موردعلاقه‌اش را روی خودش بیندازد و اشیا موردعلاقه‌اش را هنگام خواب کنارش بگذارد. در اتاق کودک را شبانگاه باز بگذارید که هرگز احساس تنهایی نکند. کودک شما بیش از هر بزرگ‌سالی به آسودگی در شب نیاز دارد.

 • از چراغ‌خواب استفاده کنید.

  در اتاق‌خواب کودکتان یک چراغ‌خواب بگذارید. اگر کودکتان شب از خواب بیدار شد چراغ‌خواب به او تسلی خاطر می‌دهد. البته چراغ خواب در ضعف بینایی کودکان نقش دارد و بهتر است که در طول شب خاموش شود.

برای قرار ملاقاتتان آماده شوید

اگر کابوس‌ها باعث نگرانی از آشفتگی خواب می‌شوند و یا به وضعیت پزشکی شما لطمه می‌زنند، در نظر داشته باشید که یک پزشک شما را ببیند. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص خواب یا یک متخصص سلامت ذهن و روان ارجاع دهد.

یک دفتر برای ثبت خواب‌ها داشته باشید. مستندسازی خواب‌ها به پزشک شما کمک می‌کند که از برنامه‌ی خواب شما اطلاعات بیشتری دریافت کند. درنتیجه می‌تواند عوامل تأثیرگذار بر خواب هنگام وقوع کابوس را تشخیص دهد.

در صبح هر آنچه از مراسم خواب، کیفیت خواب و رؤیاهایتان را به خاطر دارید، ثبت کنید. در پایان روز رفتارهای ثبت‌شده که ممکن است روی خواب شما اثر بگذارد ثبت کنید. مواردی مانند برنامه‌ی خواب آشفته، بدخوابی و بی‌خوابی، مصرف الکل و دارو.

می‌توانید یکی از اعضای خانواده‌ی خود یا یک دوست را به عنوان همراه با خود بیاورید تا اگر ممکن است، اطلاعات اضافی بدهد.

شما چه کار می‌توانید بکنید؟

قبل از قرار ملاقاتتان یک فهرستی تهیه کنید متشکل از:

 • هر علامتی که در سلامتی خود تجربه کرده‌اید، از جمله علائمی که به نظر شما به کابوس شما نامربوط به نظر برسد.
 • اطلاعات شخصی کلیدی، شامل استرس‌های بزرگ و تغییرات اخیر زندگی
 • تمام داروها، ویتامین‌ها، گیاهان دارویی و مکمل‌هایی که مصرف کرده‌اید؛ به همراه دوزشان.
 • سؤال‌هایی که باید از دکترتان بپرسید. این سؤالات باعث می‌شود که وقت بیشتری را با دکترتان بگذرانید.
سؤالاتی که از دکترتان می‌پرسید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • چه چیزی این علائم را ایجاد می‌کند؟
 • علل محتمل دیگر بروز کابوس چه هستند؟
 • چه آزمایش‌ و تست‌هایی باید انجام دهم؟
 • این شرایط موقت است یا مزمن؟
 • بهترین اقداماتی که باید برای مقابله با کابوس شبانه‌ام انجام دهم چیست؟
 • چه پیشنهادهای دیگری در این رویکرد درمانی دارید؟
 • آیا مواردی هست که باید از آن اجتناب کنم؟
 • آیا توصیه می‌کنید که یک متخصص را ببینم؟
 • آیا بروشور یا موارد پرینت شده‌ای هست که بتوانم داشته باشم؟ چه وب‌سایت‌هایی برای اطلاعات بیش‌تر پیشنهاد می‌کنید؟

برای پرسیدن سؤالات زیاد هیچ تردیدی به خود راه ندهید.

 

از پزشکتان چه انتظاری داشته باشید؟

دکتر شما احتمالاً از شما سؤالاتی خواهد پرسید. برای پاسخ دادن به آن‌ها آماده باشید تا وقت را صرف پرسیدن سؤالات و دغدغه‌های مدنظر خودتان بکنید. پزشک شما ممکن است بپرسد:

 • از چه زمانی شما یا فرزندتان این علائم و کابوس‌ها را تجربه می‌کنید؟
 • کابوس‌ها کی به کی رخ می‌دهند؟ موضوع آن‌ها چه هست؟
 • برنامه‌ی خواب شما معمولاً روی چه ساعتی تنظیم است؟
 • آیا سابقه‌ی مشکلات خواب دارید؟
 • آیا کس دیگری در خانواده‌ی شما سابقه‌ی مشکلات خواب دارد؟
از کابوس‌ها نترسیم

کابوس‌ها لزوماً خطرناک نیستند. گاهی اوقات یک کابوس به علت تماشای یک فیلم یا بزرگ کردن یک فکر منفی در ذهن ما پدید می‌آیند. گاهی نیز کابوس‌ها از خاطرات تلخ گذشته در ذهنمان به وجود می‌آیند. کابوس یک راه برای مقابله با استرس‌ها و تهدیدها در ناخودآگاه است. از کابوس‌ها نترسید، اما اگر کابوس شما تکرار شد برای درمان و مقابله با کابوس شبانه حتماً به یک متخصص مراجعه کنید. ضمناً سمینار رویاشناسی (با ارائه‌ی آرش بهلولی) کمک بسیار بزرگی به شما می‌کند. این سمینار را از عضویت طلایی تهیه و مشاهده کنید.

1 دیدگاه

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link