روانشناسی

رژیم اطلاعاتی

رژیم اطلاعاتی چیست و چه کاربردی برای ما دارد؟

رژیم اطلاعاتی چیست و چرا باید رژیم اطلاعاتی بگیریم

رژیم اطلاعاتی اصلاً چه چیزی هست و رژیم اطلاعاتی شامل چه چیزهایی هست؟ وقتی اسم رژیم می‌آید، اکثر ما یاد رژیم غذایی یا رژیم‌های سیاسی یا این‌جور مسائل می‌افتیم؛ اما این نوع رژیم که بسیار مهم‌تر از رژیم غذایی و… است. مخصوصاً در جهان الآن که مملو از اطلاعات است. هر روز دچار بمباران اطلاعاتی از رسانه‌های مختلف و حتی از اطرافیانمان می‌شویم که خیلی از این اطلاعات نه تنها مفید نیست، حتی باعث آسیب رساندن به ما نیز می‌شود.

رژیم اطلاعاتی مهم‌تر از رژیم غذایی است.

مهم‌تر از رژیم غذایی

داستان هر روز ما

اکثر ما وقتی از خواب بیدار می‌شویم اولین کاری که انجام می‌دهیم این است که اینستاگرام را چک می‌کنیم. بعد تلگرام را. و بعد از آن ایمیل هایمان. و بعد تلویزیون را روشن می‌کنیم. همراه تماشای اخبار صبحانه می‌خوریم. بعد از آن سوار ماشین می‌شویم و در راه رسیدن به محل کارمان رادیو گوش می‌کنیم. در محل کارمان هم کلی اطلاعات از همکارانمان می‌گیرم و خبرهای جدیدی می‌شنویم که ممکن است برای ما بسیار هم جالب باشد.

اما آیا واقعاً این حجم زیادی از اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم ،از صبح تا شب، برای ما مفید است؟

می‌توانم برایتان تضمین کنم که بالای ۹۰ درصد از این اطلاعات اصلاً برای ما مفید نیست و هیچ به کار ما نمی‌آید. نه تنها کمکان نمی‌کند بلکه باعث می‌شود که ما آسیب ببینیم و نتوانیم به کارهای روزانه‌مان برسیم؛ به طور مثال همه ما این تجربه را داشته‌ایم که وقتی می‌خواهیم کاری را انجام بدهیم مثل کتاب خواندن یا درس خواندن برای امتحان و … نمی‌توانیم خوب تمرکز کنیم. هر ده دقیقه یا حتی شاید کمتر گوشی خود را چک می‌کنیم. یک کاری رو که می‌شود در ۲ ساعت تمام کرد به خاطر این مسائل ممکن است ۵ ساعت یا شاید بیشتر طول بکشد و باعث تلف شدن وقت ما بشود.

منظور از رژیم اطلاعاتی چیست؟

رژیم اطلاعاتی یعنی این که ما اطلاعاتی را که هیچ سودی برای ما ندارند و اصلاً برای ما مفید نیستند را محدود کنیم. نباید درگیر این اطلاعات شویم. با توجه به فراگیر بودن رسانه و اطلاعت، این کار به نظر سخت می‌آید اما شدنی است. اگر بتوانیم رژیم اطلاعاتی بگیریم تأثیر بسیاری در زندگی‌مان خواهد گذاشت. این موضوع یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر فردی باید آن را بلد باشد تا در این بمب باران اطلاعاتی در امان باشد.

چرا به رژیم اطلاعاتی نیاز داریم؟

همان‌طور که قبلاً گفتم رژیم اطلاعاتی یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی در جهانِ امروز است. اگر این مهارت رو بلد نباشیم و نتوانیم از آن استفاده کنیم قربانی اطلاعات به درد نخور می‌شویم. تمرکز و خلاقیت و بسیاری از مهارت‌های زندگی را از دست می‌دهیم.

تأثیر اطلاعات اضافی بر تمرکز

ما وقتی رژیم اطلاعاتی نداشته باشیم، به دلیل اینکه حجم بسیار زیادی از اطلاعات به درد نخور وارد مغز ما می‌شود و حافظه ما را پر می‌کند و دیگر جایی برای اطلاعات مفید که می‌تواند به ما کمک کند نمی‌ماند. به همین دلیل است که ما نمی‌توانیم خوب تمرکز کنیم و تا می‌خواهیم کاری انجام بدهیم مثل کتاب خواندن حواسمان پرت می‌شود. مدام فکر ما به هر سمتی می‌رود به جز کتاب خواندن و همین عدم تمرکز باعث می‌شود به بسیاری از کارهای مهم زندگی‌مان نرسیم و نتوانیم آن‌ها را به موقع و در مدت زمان مناسب انجام بدهیم.

چگونه رژیم اطلاعاتی بگیریم؟

خب رسیدیم به اصل مطلب و مهم‌ترین بخش که چگونه رژیم اطلاعاتی بگیریم. چه کارهایی باید انجام بدهیم و چه تغییراتی باید ایجاد کنیم؟ مهم‌ترین منبعی که از آن اطلاعات دریافت می‌کنیم رسانه است. بعد آدم‌هایی است که با آن‌ها ارتباط داریم. ما از این دو منبع اطلاعات فراوانی می‌گیریم و بسیار در زندگی ما مهم هستند.

گرفتن رژیم اطلاعاتی و رسانه

در زندگی‌های ما رسانه خیلی خیلی خیلی مهم و تأثیرگذار  است. حتی در انتخاب‌های ما بسیار مهم است. ما متوجه نیستیم که تحت تأثیر رسانه قرار داریم. فکر می‌کنیم که خودمان تصمیمی را می‌گیرم. برای اینکه اهمیت و تأثیر رسانه را بیشتر بدانید حتماً پیشنهاد می‌کنم که سمینار خودکشی رو تماشا کنید.

رادیو و تلویزیون در رژیم اطلاعاتی

طبق آمار معاون سیما ۸۰ درصد از مردم ایران در روز بیش از ۲۰۰ دقیقه از وقت خود را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند؛ چراااااا …. واقعاً من هیچ‌وقت درک نکردم که چرا انقدر از وقت با ارزش خودمان رو پای تلویزیون می‌گذاریم.
واقعاً از خودتان این سؤال رو بکنید که تلویزیون و رادیو چه تأثیر مفیدی در زندگی شما دارد؟
آیا واقعاً ارزش دارد که وقت با ارزش خود را صرف تماشای تلویزیون بکنیم؟
اگر نظر من را بخواهید در رژیم اطلاعاتی بهترین کار این هست که همین الآن یک عکس از تلویزیون خونتون بگیرید و در دیوار آگهی کنید سریع آن رو بفروشید تا تأثیرش رو در زندگی‌تان ببینید. من خودم الآن بیشتر از یک سال می‌شود که اصلاً تلویزیون نگاه نمی‌کنم و کلاً آن را یک چیزِ مسخره می دانم که فقط و فقط تنها هدفش سرگرم کردن مردم و تبلیغ کردن محصولات و این‌جور داستان‌ها است.

الآن ممکن است سؤال کنید خب نمی‌شود فیلم ندید که و تلویزیون تماشا نکرد؟

خوب اینکه گفتم تلویزیون رو بفروشید این نظر من است. مطمئنم که هیچ کدوم شما این کار را نمی‌کنید. ولی اصل موضوعی که می‌خواهم بگم این هست که برنامه‌ها یا فیلم‌هایی رو ببینید که خودتان انتخاب کردید نه اینکه دیگران برایتان انتخاب کرده‌اند. یعنی اینکه وقتی می‌خواهید یک فیلم ببینید ارزیابی کنید که آیا ارزش دارد من این فیلم رو ببینم یا نه. وقتی که این فیلم رو دیدم چه نتیجه‌ای می توانم ازش بگیرم. این‌طور نباشد که بنشنید پای تلویزیون و هر فیلمی که بود شروع کنید به دیدن؛ بعد با خودتان بگویید برای سرگرمی می‌خواهم فیلم ببینم. سه ساعت همین‌جوری پای تلویزیون هستید برای سرگرمی… خب به نظرتان راه‌های دیگر ای برای سرگرمی نیست ؟ و بهترین کار این هست که درباره یک فیلم تحقیق کنید و آن را دانلود کنید. بدین ترتیب خودتان انتخاب کرده‌اید که آن فیلم را ببینید.

شبکه‌های خبری و تلویزیون در رژیم اطلاعاتی

و در تلویزیون به هیچ وجه شبکه‌های خبری را دنبال نکنید. این جور شبکه‌ها بر این اساس درست شده‌اند که خبرهایی رو بگن که شما بیشتر دوست داشته باشید. شما دوست دارید که بیشتر آن‌ها را دنبال کنید تا از این دنبال کردن شما بتوانند سود کنند. اصلاً هم نگران نباشید که خبر مهمی رو از دست می‌دهید و مطمئن باشید که اگر خبر مهمی وجود داشته باشد شما از اطرافیانتان خیلی سریع با خبر می‌شوید.
ولی باز هم من سر حرفم هستم که بهترین کاره این هست که اصلاً تلویزیون نگاه نکنیم و مطمئن باشید همیشه کارهای مهم‌تر از تلویزیون نگاه کردن داریم.

بسیاری از مراجعان برای افسردگی، اضطراب و استرس و کابوس شبانه به روانکاوی مراجعه می‌کنند. این افراد به اخبار منفی واکنش بسیار شدیدتری نسبت به افراد عادی نشان می‌دهند و باید از این اخبار فاصله بگیرند. اجازه ندهید که ذهنتان نسبت به اخبار منفی واکنش‌پذیر شود.

شبکه‌های اجتماعی در رژیم اطلاعاتی

هم‌اکنون رسیدیم به شبکه‌های اجتماعی که بیشتر از تلویزیون درگیر آن هستیم. شبکه‌های اجتماعی تلویزیونی است که همیشه در یک گوشی کوچک و در همه جا همراه ما است. بسیار در رژیم اطلاعاتی تأثیر دارد. اکثر ما در شبکه‌های اجتماعی زیادی عضو هستیم ولی آیا واقعاً تمام این شبکه‌های اجتماعی که عضو هستیم برای ما مفید است؟ مسلماً نه و بسیاری از این شبکه‌ها اصلاً هیچ سودی برای ما ندارد. بهتر است چندتایی از این شبکه‌ها را برسی کنیم.

رژیم اطلاعاتی با اینستاگرام

مطمئنم در حین خواندن این مقاله حداقل یک‌بار اینستاگرامتون رو چک کردید. خوب تقریباً همه ما از اینستاگرام استفاده می‌کنیم و بسیار وقت می‌گیرد. این حقیقت هم وجود دارد که تقریباً نمی‌توان به طور کامل از اینستاگرام دست کشید. نمی‌توان از آن استفاده نکرد. اما برای رژیم اطلاعاتی می‌توان نحوه استفاده از این شبکه اجتماعی را تغیر داد؛ چه تغییراتی باید بدهیم؟

آنفالو کردن پیج های به درد نخور

اول از همه برید به قسمت following در پروفایل پیج اینستاگرامتون بروید. نگاه کنید چه پیج هایی رو فالو کردید. در اطلاعات رژیم گرفتن مانند رژیم غذایی گیاهخواری است. فرد گیاهخوار از گوشت و پروتئین حیوانی فاصله می‌گیرد، با اینکه مفید است. همه پیج هایی را که به کار شما نمی‌آید و هیچ سودی برای شما ندارد و باعث درگیری ذهنیتان می‌شود را با بی‌رحمی تمام unfollow کنید. در این کار کاملاً بی‌رحم باشید. اگر حتی برای پیجی شک داشتید که آنفالویش کنید باز هم مطمئن باشید که این پیج به درد شما نمی‌خورد. ذهن خودتان را از شر این پیج‌ها با آنفالو کردن راحت کنید. برای مثال پیج‌های خبری و تبلیغاتی به شدت برای ذهن ما خطرناک هستند. به هیچ وجه این جور پیج‌ها را فالو نکنید.

تنظیم زمان در اینستاگرام برای رژیم اطلاعاتی

مدیر اینستاگرام بررسی کرد و متوجه شد که نرم‌افزارش بسیار پرمصرف است. حتی ممکن است که یک نفر در روز بالای ۵ ساعت در اینستاگرام باشد. پس به همین دلیل در آپدیت‌های اخیر ویژگی your activity را به اینستاگرام اضافه کرد. از این طریق می‌توانید به این موضوع پی ببرید که در طول روز چند ساعت از این برنامه استفاده می‌کنید. همچنین این ویژگی این امکان را به شما می‌دهد که یک زمان مشخص برای استفاده از اینستاگراممون تنظیم کنید. بعد تمام شدن زمان به شما هشدار می‌دهد و با خبر می‌شوید که فلان ساعت در اینستاگرام بوده‌اید.

خاموش کرد نوفیتیکشن ها

نه تنها در اینستاگرام بلکه در تمام شبکه‌های اجتماعی نوفیتیکشن ها را خاموش کنید. مطمئن باشید که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و بسیار به سود شماست. اصلاً به نظرتان چرا رنگ نوفیتیکیشن ها قرمز است؟ به این خاطر که وقتی که ما رنگ قرمز رو می‌بینیم احساس خطر می‌کنیم. سریع واکنش نشان می‌دهیم. وقتی یک نوفیتیکیشن برایمان می‌آید سریع از جایمان می‌پریم و گوشی رو برمی‌داریم که ببینیم چه خبره. در صورتی که هیچ خبری نیست و فقط تمرکز ما و وقت ما گرفته شده.

رژیم اطلاعاتی در تلگرام

با این که تلگرام فیلتر شده ولی باز هم پرکاربرد است. اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند. برای رژیم اطلاعاتی در تلگرام مانند اینستاگرام به این نگاه می‌کنیم که این گروه‌ها و کانال‌هایی که در آن عضو هستیم آیا برای ما مفید است یا فقط باعث تلف کردن وقت ما می‌شود. مطمئن باشید اگر همین الآن برید سر به تلگرامتان بزنید کانال‌ها و گروه‌هایی پیدا می‌کنید که اصلاً به درد شما نمی‌خورد و خودتان هم اصلاً به آن‌ها سر نمی‌زنید.

رژیم اطلاعاتی در کتاب‌ها

احتمالاً این سؤال برایتان پیش بیاید که رژیم اطلاعاتی چه ربطی به کتاب دارد؟ خوب اتفاقاً ربط دارد و هر چیزی که در آن اطلاعات باشد می‌تواند مربوط باشد. در مورد کتاب یک باور غلط وجود دارد این هست که ما هرکتابی که بخوانیم برایمان مفید هست. در صورتی که اصلاً این‌طور نیست و این بدترین کار ممکن است. بدترین کار ممکن این است که بدون تحقیق و پرس‌وجو یک کتاب رو صرفاً به خاطر ظاهر جذابش یا محبوب بودنش بخریم و بخوانیم و در آخر هم بدون هیچ اطلاعات مفیدی که به درد ما بخورد کتاب را تمام کنیم. این گونه کلی وقت ازمون گرفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که حتماً قبل از تهیه و خواندن یک کتابی در موردش تحقیق و پرس و جو کنید.

این قانون برای مقالات نیز صادق است. عنوان مقاله را خوانید، سرتیترها را مرور کنید و تنها در صورتی که این مقاله جواب سوال شما را می‌دهد به خواندن آن بپردازید.

اپلیکشن goodreads

برای این که بتوانید درباره کتاب‌های مختلف تحقیق کنید حتماً بهتون پیشنهاد می‌کنم اپلیکشن goodreads رو نصب کنید و از آن استفاده کنید. از طریق این اپلیکشن می‌توانید هر کتابی چه کتاب‌های خارجی چه ایرانی را سرچ کنید و نظر کسانی که این کتاب را خوانده‌اند و چه امتیازی به کتاب داده‌اند را می‌توانید ببینید.

اپلیکیشن گودریدز و رژیم اطلاعاتی

رژیم اطلاعاتی و آدم‌های اطرافمان

همه ما در اطرافمان دوستانی را داریم که از قطب شمال کره زمین تا قطب جنوب کره زمین خبر دارند. مدام اطلاعات و اخبارهایی رو میگن که اصلاً به دردمان نمی خورد. فقط ذهن ما رو پر می کند. همان‌طور که گفتم باعث کم شدن تمرکز ما می‌شود. مواظب این جور افراد باشید که ذهنتان رو درگیر نکنند و نتوانند وارد ذهن شما بشوند و افکار شمار را به سمت دیگری سوق دهند. تا می‌توانید با این‌جور آدم‌ها کمتر معاشرت کنید.

جمع‌بندی رژیم اطلاعاتی

اگر بخواهیم به صورت خلاصه‌وار تمام مطالبی که گفته شد را جمع‌بندی کنم می‌توانم بهتون بگم قبل از اینکه که اطلاعات جدیدی به سمت شما بیاد یا شما به سمت اطلاعات جدید بروید این سؤالات را از خودتان بپرسید:
آیا این اطلاعات به درد من می‌خورد؟
این اطلاعات چه سود و زیانی برای من دارد؟
به کمک این اطلاعات چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟
آیا این اطلاعات برای آگاهی بخشی به من است یا برای گمراه کردن من؟
تغییر سخت است.
میدانم کارهایی که بهتون گفتم انجام بدید برایتان ممکن است سخت باشد؛ مثل تلویزیون ندیدن و کمتر اینستاگرام رفتن و…
اما حداقل یک هفته به طور امتحانی این کار را انجام بدهید و رژیم اطلاعاتی بگیرید تا تأثیر بسیار مفیدش را در زندگی مشاهده کنید.

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link