داروشناسی سیستم ایمنی بدن

7 داروی مؤثر در ترک سیگار: قسمت اول (داروهای نیکوتینی)

آموزش داروهای ترک سیگار

از میان ده‌ها داروی ترک سیگار ۷ مورد از مؤثرترین‌ها کدام هستند؟

در دو قسمت این مقاله می‌خواهم بهترین داروهایی که به شما در ترک سیگار کمک می‌کند را معرفی کنم. یک داروی ترک سیگار می‌تواند نیکوتینی و یا غیر نیکوتینی باشد. داروهای نیکوتینی خود حاوی نیکوتین هستند. این داروها وابستگی به نیکوتین را کم می‌کنند. داروهای غیر نیکوتینی اثرات وسیع‌تری دارند. این داروها اغلب بر بافت عصبی و روح و روان اثر می‌گذارند. در قسمت اول این مقاله داروهای نیکوتینی و در قسمت دوم مقاله داروهای غیر نیکوتینی را معرفی می‌کنم.

پرکاربردترین داروی ترک سیگار خود نیکوتین است.

حدود ۵ درصد وزن کل گیاه تنباکو را نیکوتین تشکیل می‌دهد. یک سیگار می‌تواند از 10mg تا 20mg در خود نیکوتین داشته باشد. هنگامی‌که سیگار می‌کشید 1mg الی 2mg نیکوتین وارد ریه‌ها شده و جذب می‌شوند. نیکوتین جذب شده از طریق جریان خون خود را به بافت عصبی می‌رساند. در آنجا منجر به ترشح دوپامین و آدرنالین می‌شود. آدرنالین یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی (هورمون عصبی) است که از غدد فوق کلیه نیز ترشح می‌شود. ترشح آدرنالین باعث افزایش فشارخون و تعداد ضربان قلب می‌شود. دوپامین نیز احساس لذت را به وجود می‌آورد. سیگاری‌ها به هنگام احساس تنش و اضطراب یک نخ سیگار روشن می‌کنند تا احساس آرامش کنند. بااین‌وجود نیکوتین در درازمدت استرس فیزیکی را افزایش می‌دهد. 

داروهای ترک سیگار و اثرات نیکوتین بر بدن

اثرات نیکوتین بر بدن

سیگار کشیدن با ایجاد بیماری‌های تنفسی دومین علت مرگ و میر در جوامع است. سیگار سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند. بنابراین در ایجاد بیماری های سیستم ایمنی نقش دارد. برای مطالعه‌ي تقویت سیستم ایمنی کلیک کنید.

آمار اعتیاد به سیگار در دنیا و در ایران چگونه است؟

در دنیا ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر سیگار می‌کشند. نیمی از این جمعیت در آسیا زندگی می‌کنند. اکنون در دنیا میلیون‌ها دلار صرف خرید سیگار می‌شود. به نقل از سایت دیجیاتو بیش از ۸۵ درصد آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که در سنین قبل از ۲۱ سال به سیگار آلوده بودند.


 به نقل از وب‌سایت زندگانی در حال حاضر در ایران ۱۲ الی ۱۵ میلیون نفر سیگار مي‌کشند. سن سیگار کشیدن در ایران از ۱۱ سالگی شروع می‌شود. طبق گزارش بانک مرکزی هر خانواده‌ی ایرانی در سال ۱۳۸۹ ۵۰ هزار تومان خرج خرید سیگار کرده است. در ۱۲۱ کشور بررسی‌شده، ایران رتبه‌ي ۶۷ را در میزان مصرف سیگار در سال دارد. در استان‌های جنوبی کشور مانند فارس، خوزستان و بوشهر زنان بیش‌تر از مردان قلیان می‌کشند. هر سرو قلیان برابر با ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار است. برای دریافت آمار بیش‌تر از سیگار کشیدن در ایران به سایت مشرق نیوز  مراجعه کنید.


یکی از دلایل ترک نکردن!!!

نیکوتین فقط یکی از دلایل ابتلا به اعتیاد به سیگار است. اعتیاد به سیگار خیلی دلایل زیادی دارد. به‌هرحال اعتیاد به نیکوتین یک بیماری است و به راحتی قابل درمان است. نیکوتین به‌اندازه‌ی کوکائین و هروئين اعتیادآور است. یک نخ سیگار 10mg الی 20mg نیکوتین در خود دارد. فقط 1mg از آن کافی است که اعتیاد به نیکوتین به وجود بیاید.

داروهای جایگزین نیکوتین بخشی از برنامه‌ي جامع ترک سیگار است. این داروها باید همراه با مشاوره، ورزش و تمرینات دیگری باشد.


اولین داروی ترک سیگار: پچ ترانسدرمال نیکوتین

این داروی ترک سیگار حاوی نیکوتین است. درواقع همان نیکوتین داخل سیگار شما از راه پوست به بدنتان می‌رساند. نیکوتین خود بهترین دارو برای ترک سیگار است. جذب نیکوتین با این دارو به‌صورت پوستی است.


سیگار کشیدن سطح نیکوتین خون شما را افزایش می‌دهد. با ترک سیگار به‌طور ناگهانی نیکوتین بدن افت می‌کند. از علائم افت ناگهانی نیکوتین عصبی بودن، اشتهای زیاد یا بی‌اشتهایی، سردرد و زودرنجی است. با این علائم فرد در حال ترک سیگار وسوسه می‌شود که مجدداً سیگار بکشد. پچ حاوی نیکوتین را به پوست خود می‌چسبانید. این پچ مقداری نیکوتین را از راه پوست به بدنتان منتقل می‌کند و از وسوسه‌‌ي سیگار کشیدن کم می‌کند.

​حتماً این دارو را از روزی مصرف کنید که سیگار را کنار گذاشتید. این پچ برای ترک سیگار است و نه چیز دیگر.

اولین داروی ترک سیگار: پچ ترانس درمال نیکوتین

پچ ترانس درمال نیکوتین برای ترک سیگار

شیوه‌ي مصرف پچ ترانس درمال نیکوتین

پچ ترانسدرمال نیکوتین در دوز‌های مختلف مصرف می‌شود. دوز را بر اساس تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید انتخاب کنید. پچ را به قسمتی از پوست بچسبانید که خشک، تمیز و بدون مو باشد. بدون تورم و التهاب یا مواد آرایشی باشد. تنه و یا قسمت فوقانی بازو مناسب‌اند. پچ را ۱۰ تا ۲۰ ثانیه محکم روی پوست فشار دهید. مطمئن شوید که گوشه‌ها کامل به پوست چسبیده‌اند و از پوست جدا نمی‌شوند. سپس دست خود را با آب خالی بشویید. معمولاً این پچ‌ها ۲۴ ساعته هستند. اگر پچ شما اختلالات خواب ایجاد می‌کند به هنگام خواب آن را بکنید و فقط در هنگام بیداری آن را بچسبانید.

 پس از چند هفته استفاده از این پچ کم‌کم دوز آن را پایین بیاورید تا اینکه کاملاً آن را کنار بگذارید. اگر یک سال از ترک سیگار کشیدن شما بگذرد، خطر بیماری قلبی و عروقی در شما به نصف می‌رسد.


عوارض جانبی پچ ترانس درمال

سردرد، بی‌خوابی، کابوس‌های شبانه، حالت تهوع، گیجی و تاری دید

نکته‌ی ۱: به‌طور هم‌زمان از دو یا چند پچ استفاده نکنید. هرروز فقط از یک پچ استفاده کنید. اوردوز این دارو خاصیت سمی دارد. دوز بالا مشکلات تنفسی و هشیاری ایجاد می‌کند.


نکته‌ی ۲: از هر پچ بیش از ۲۴ ساعت استفاده نکنید.


نکته‌ي‌۳: بسیاری از سیگاری‌ها ممکن است که در دفعه‌ي اول در ترک سیگار با این دارو شکست بخورند. اگر باز به سیگار رو آوردید این دارو را فوراً کنار بگذارید. در تلاش بعدی برای ترک سیگار می‌توانید مجدداً از این دارو استفاده کنید.


دومین داروی ترک سیگار:​آدامس‌های جویدنی حاوی نیکوتین

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که آدامس می‌تواند یک داروی ترک اعتیاد باشد؟ این آدامس‌ها حاوی نیکوتین هستند. به‌تنهایی اثر کافی نمی‌گذارند و حتماً باید همراه یک برنامه‌ی ترک سیگار مصرف شوند. جذب نیکوتین با این آدامس‌ها به‌صورت دهانی است. از روزی که سیگار را ترک کردید، این داروی ترک سیگار را مصرف کنید.

هر جایی که دوست داشته باشید!!!

این آدامس‌ها در تمام طول روز و در هر مکانی قابل‌استفاده هستند. حتی می‌توان تا ۱۰ عدد از این آدامس‌ها را در طول روز مصرف کرد. این آدامس‌ها را می‌توان همراه با پچ ترانس درمال و نیکوتین استنشاقی مصرف کرد. اگر کمتر از روزی یک پاکت سیگار می‌کشید، در پول خود صرفه‌جویی کنید. یک آدامس ۴ میلی‌گرمی را نصف کنید و در هر بار استفاده نصف یک آدامس را بجوید. استفاده از این آدامس‌ها از ۸ هفته تا نهایتاً ۳ ماه ادامه دهید. در طول این مدت برنامه‌ي ترک سیگار خود را به پایان برسانید.


آدامس حاوی نیکوتین سومین داروی ترک سیگار

داروی ترک سیگار آدامس نیکوتین

آیا می‌دانید افرادی که سیگار را ترک می‌کنند در یک سال آینده ۶ الی ۷ کیلو وزن اضافه می‌کنند؟

این آدامس‌ها می‌توانند جلوی افزایش وزن بعد از ترک سیگار را بگیرند. کسانی که با نیکوتین‌تراپی سیگار را ترک می‌کنند، با احتمال کم‌تری بعداً وزن اضافه می‌کنند.
این آدامس را وقتی بجوید که عطش سیگار کشیدن دارید. این آدامس‌ها عوارض ترک سیگار را کم می‌کنند. شما را از عصبانیت و زودرنجی نجات می‌دهد. تمرکز و تفکرتان را بهبود می‌دهد.
برای مدیریت وزن خود پس از ترک سیگار باید دو چیز را یاد بگیرید. ۱- آموزش در حیطه‌ي رژیم غذایی سالم و کسب مهارت مدیریت و محاسبه‌ی کالری بدن.


دوزاژ پیشنهادی آدامس حاوی نیکوتین

اگر بلافاصله پس از بیدار شدن (نهایت تا ۳۰ دقیقه) از خواب سیگار می‌کشید، به‌جای آن می‌توانید یک آدامس 4mg بجوید. در ۳ هفته‌ي اول می‌توانید آدامس 4mg بجوید؛ اما سعی کنید پس‌ازآن از آدامس 2mg استفاده کنید.

 در ۶ هفته‌ي‌ اول هر ۱ تا ۲ ساعت یک آدامس بجوید. نیکوتین حدود ۱ تا ۲ ساعت در خون نیمه‌عمر دارد. پس از ۶ ساعت فقط مقدار ناچیزی از آن در خون باقی می‌ماند. اگر میل شما به نیکوتین با یک آدامس برطرف نشد، اشکالی ندارد که در همان ساعت یک آدامس دیگر هم بجوید؛ اما بهتر است که تعداد آدامسی که در طول روز می‌جوید از ۱۰ عدد بیش‌تر نشود. اگر ۳۰ عدد یا بیش‌تر در روز از این آدامس بجوید دچار اوردوز نیکوتین می‌شوید.

 در ۳ هفته‌ي دوم هر ۳ تا ۴ ساعت یک آدامس و در ۳ هفته‌ي‌ سوم هر ۴ تا ۸ ساعت یک آدامس بجوید. نهایتاً ۱۲ هفته آدامس بجوید. پس‌ازآن به جویدن آدامس ادامه ندهید؛ زیرا این داروی ترک سیگار خود اعتیادآور است.


این داروی ترک سیگار را چگونه بجویم؟

بهترین روش جویدن این داروی ترک سیگار، این است که ابتدا به‌آرامی به مدت چند ثانیه (۱۰ بار) آدامس را بجوید. در این لحظه یک حس گزش دردهانتان احساس می‌کنید. این لحظه‌ای است که مقداری نیکوتین در دهانتان آزادشده است. حال آدامس را در گوشه‌ي دهانتان نگه‌دارید. حدود یک دقیقه آدامس را میان لپ و دندان‌هایتان نگه‌دارید. بعد دوباره برای چند ثانیه آن را بجوید تا گزش و جذب نیکوتین را احساس کنید. این کار را می‌توانید تا نیم ساعت تکرار کنید. سپس آدامس را از دهان خارج کنید و دور بیاندازید.

داروی ترک سیگار: آدامس نیکوتین

۵ گام جویدن یک آدامس نیکوتینی

عوارض جانبی آدامس‌های جویدنی نیکوتین دار:

 سکسکه، افزایش ضریان قلب، احساس سوزش در قلب، افزایش اشتها، اختلالات خفیف گوارشی، اختلالات خواب (اگر آن را غروب و یا آخر شب مصرف کنید.)
اگر مشکلات قلبی دارید بهتر است از این دارو استفاده نکنید و به‌جای آن از پچ ترانس‌ درمال استفاده کنید.

نکته‌ي‌ ۱: آدامس را آرام بجوید. تند جویدن آدامس به‌طور ناگهانی نیکوتین زیادی آزاد می‌کند. طعم آدامس را تقریباً بعد از ۱۰ بار جویدن متوجه می‌شوید. تا ۳۰ دقیقه هر آدامس را بجوید.


نکته‌ي‌ ۲: آبمیوه و قهوه را قبل و یا هنگام جویدن آدامس میل نکنید. این‌ها حاوی اسید هستند. اثرپذیری آدامس را کم می‌کنند.


نکته‌ي‌ ۳: درمان را به‌طور ناگهانی متوقف نکنید. دوز آدامس را کم‌کم پایین بیاورید. در غیر این صورت احتمال موفقیت شما بسیار پایین می‌آید.

نکته‌ي‌۴: به‌هیچ‌وجه این آدامس را قورت ندهید. این کار خطرات زیادی دارد.


نکته‌ي‌۵: اگر حامله هستید از این آدامس‌ها استفاده نکنید. نیکوتین از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود.

حدود ۹ نفر از هر ۱۰ نفری که سیگار را ترک می‌کنند، باز شروع به مصرف سیگار می‌کنند. اگر موفق به ترک سیگار نشدید، دوباره تصمیم بگیرید و سیگار را کنار بگذارید و مصرف آدامس‌های نیکوتین را مجدد شروع کنید.

سومین داروی ترک سیگار: نیکوتین استنشاقی

هنگامی‌که سیگار می‌کشید، دودی همراه با نیکوتین فراوان وارد آلوئول‌های شما می‌شود. آلوئول‌های کیسه‌های هوایی کوچک در انتهای دستگاه تنفسی است. درون دستگاه تنفسی میلیون‌ها آلوئول وجود دارد. با سیگار کشیدن تمام این کیسه‌ها از دود پر مي‌شود. به همین دلیل در ریه سطوح جذب بسیار وسیعی برای جذب نیکوتین وجود دارد. جذب نیکوتین در ریه‌ها ۴۰ برابر جذب نیکوتین از طریق پوست است؛ بنابراین مؤثرترین راه برای مصرف داروی ترک سیگار نیکوتینی، راه استنشاقی است.


شبیه سیگار کشیدن!!!

روش درمان این داروی ترک سیگار نیز نیکوتین تراپی است. نیازی نیست که حتماً سیگار بکشید و با دود نیکوتین را وارد ریه‌ي خود کنید. این داروی ترک سیگار بدون تولید دود نیکوتین را وارد ریه‌ي شما می‌کند. تعدادی داروی حاوی نیکوتین را درون یک خشاب (کارتریج) قرار می‌دهند. این دارو‌ها درون یک قطعه‌ي استوانه‌ای قرار می‌گیرد. فرد سیگاری می‌تواند با پاف کردن دارو در دهان خود، نیکوتین را به‌صورت استنشاقی دریافت کند. همچنین مصرف این دارو شبیه کشیدن سیگار است. 

دارو را در دست می‌گیرید و آن را می‌کشید تا نیکوتین موجود در آن را جذب کنید. هنگامی‌که عطش خود به نیکوتین را کم می‌کنید دستان شما مشغول هستند. این داروی ترک سیگار شبیه خود سیگار است. شما احساس می‌کنید که در حال کشیدن سیگار هستید درحالی‌که در حال ترک سیگار هستید.

نحوه‌ي‌ مصرف نیکوتین استنشاقی:

این دارو حاوی تعدادی کارتریج و یک قطعه‌ي دهانی است. کارتریج (خشاب) درون قطعه‌ي دهانی قرار می‌گیرد. قطعه‌ي دهانی می‌چرخد تا خوب بسته شود. سپس قطعه را روی دهان قرار می‌گیرد دقیقاً مانند سیگار مصرف می‌شود. با هر کام یک پاف از دارو وارد دستگاه تنفسی شما می‌شود. هنگامی‌که یک پاف از آن را می‌کشید، نیکوتین کارتریج را از طریق قطعه‌ی دهانی جذب می‌کنید و عطش خود را به نیکوتین کم می‌کنید.


هر کارتریح را به مدت ۲۰ دقیقه می‌توانید مصرف کنید. در هر دقیقه ۴ پاف عمیق انجام دهید. پس از ۲۰ دقیقه تمام نیکوتین موجود در قطعه‌ي دهانی تمام می‌شود. برای یک ترک سیگار موفق در روز به‌طور میانگین ۶ خشاب مصرف کنید.


دوزاژ داروی نیکوتین استنشاقی

از ۶ تا ۱۲ کارتریج در روز مصرف شود. بهتر است به‌طور میانگین ۶ عدد مصرف شود. اینکه فرد سیگاری به چه تعداد کارتریج در روز نیاز دارد به این بستگی دارد که روزی چند نخ سیگار می‌کشد. یک عدد پچ ترانس درمال همراه با نیکوتین استنشاقی برای ترک سیگار (به‌طور کامل و همیشگی) کافی است.


این دارو را می‌توانید هم‌زمان با سیگار کشیدن مصرف کنید. می‌توانید به جار هر نخ سیگار، یک کارتریج از این دارو را مصرف کنید. پس از ۶ ماه می‌توانید به مقدار قابل‌توجهی از تعداد سیگارتان در روز کم کنید. اگر پس از ۹ ماه هنوز موفق به ترک نشدید باید از یک متخصص برای ترک سیگار کمک بگیرید. ادامه‌ي مصرف این دارو پس از ۱۲ ماه به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.


نکته‌ی ۱: خشاب‌هایی که هنوز حاوی نیکوتین هستند را دور نیندازید. آن‌ها را نگه‌دارید، چون ممکن است عطش شما به نیکوتین برگردد و بخواهید که مقدار بیش‌تری مصرف کنید.

نکته‌ي ۲: این یک داروی ترک سیگار است. با هدف ترک سیگار، با برنامه ریزی و نه برای تفریح از آن استفاده کنید.

نکته‌ي ۳: اگر باردار و یا شیرده هستید از این دارو استفاده نکنید. نیکوتین برای جنین و یا کودک تازه متولدشده خطرناک است.

نکته‌ي ۴: اگر بیمار قلبی هستید این دارو و داروهای ترک سیگار نیکوتینی دیگر برای شما مناسب نیست. نیکوتین عوارض قلبی دارد.

عوارض مصرف بیش از حد داروهای ترک سیگار

عوارض مسمومیت با نیکوتین

خطر: اگر هر یک از شرایط زیر رادارید، به هنگام مصرف این دارو با یک متخصص مشورت کنید:
آسم
بیماری مزمن گلو
آنژين صدری و یا بیماری‌های مرتبط با قلب و عروق
فشارخون بالا
سابقه‌ي سکته
بیماری کلیه
بیماری کبد
زخم معده و یا درد معده
هیپرتیروئیدیسیم (پرکاری تیروئيد)
تومور غدد فوق کلیه
دیابت


چهارمین داروی ترک سیگار: نیکوتین ​لازنج

نیکوتین لازنج‌ها داروهای نیکوتین تراپی هستند. این داروها همانند داروهای معرفی‌شده در قسمت‌های قبل با نیکوتین موجود در سیگار را تأمین می‌کنند. نیکوتین لازنج یک قرص کوچک بدون شکراست و طعمی شبیه شکلات دارد. این قرص‌ها در طعم‌های مختلفی وجود دارند. طعم‌هایی مانند دارچین، میوه و نعنا. نیکوتین لازنج در دهان جذب می‌شود.


فراورده‌های ژنریک نیکوتین لازنج

اغلب این قرص‌ها در فراورده‌های 2mg و 4mg تولید می‌شوند. نوعی از این قرص‌ها به نام مینی لازنج در بازار وجود دارد. مینی لازنج‌ها ۳ برابر سریع‌تر از لانزج‌ها در دهان حل و جذب می‌شوند. در نتیجه سریع‌تر نیکوتین را وارد جریان خون می‌کنند.


شیوه‌ي مصرف نیکوتین لازنج

یک عدد از این قرص را داخل دهان قرار می‌دهید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه منتظر می‌مانید که قرص دردهانتان آب شود. نیکوتین موجود در قرص وارد جریان خون می‌شود و کوتاه‌مدت میل شما به نیکوتین را کم می‌کند.


برنامه‌ي پیشنهادی مصرف داروی نیکوتین لازنج:

اگر بلافاصله پس از خواب سیگار می‌کشید (تا ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن) به‌جای آن یک قرص 4mg مصرف کنید. در بقیه‌ي ساعات روز قرص 2mg می‌تواند کافی باشد.
غذاهای اسیدی جذب نیکوتین را کم می‌کنند؛ مانند چای، قهوه و نوشابه و ... بنابراین مصرف لازنج با این خوردنی‌ها را ۱۵ دقیقه فاصله دهید.

در هفته‌ي ۱ تا ۶ هر ۱ تا ۲ ساعت یک عدد قرص لازنج مصرف کنید.
در هفته‌ي ۷ تا ۹ هر ۳ تا ۴ ساعت یک عدد قرص لازنج مصرف کنید.
در هفته‌ي ۱۰ تا ۱۲ هر ۵ تا ۸ ساعت یک عدد قرص لازنج مصرف کنید

هشدار: نیکوتین لازنج یک داروی ترک سیگار است اما برای ترک سیگار کافی نیست. شما به ابزار بیش‌تری مانند برنامه‌ریزی، مشاوره و شاید قدرت اراده‌ي خودتان نیاز دارید. نیکوتین لازنج‌ها فقط نیاز پایه‌ای شما را به نیکوتین برطرف می‌کنند؛ بنابراین تحت تأثیر تبلیغات فریب‌امیز قرار نگیرید.

نکته‌ي ۱: شما حق ندارید هم‌زمان با سیگار کشیدن از این قرص‌ها استفاده کنید. این کار فقط اعتیاد شما را به نیکوتین تشدید می‌کند. یک روز و ساعت را برای خود مشخص کنید و در آن روز و در آن ساعت سیگار را کنار بگذارید پس‌ازآن به‌جای سیگار از نیکوتین استنشاقی و نیکوتین لازنج استفاده کنید.


نکته‌ي ۲: هرگز در ۲۴ ساعت بیش از ۲۰ عدد لازنج مصرف نکنید.


نکته‌ي ۳: مصرف لازنج‌ها را بیش از ۱۲ هفته ادامه ندهید. خود این قرص‌ها می‌توانند اعتیادآور باشند.

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link