داروشناسی

معرفی دارو و قرص خواب‌آور بدون نسخه و نیاز به تجویز پزشک

قرص خواب‌آور بدون نسخه

قرص خواب‌آور بدون نسخه

قرص خواب‌آور بدون نسخه معرفی می‌کنید آقای بهلولی؟ می‌خواهم هر موقع که دلم خواست قرص خواب بخورم به دکتر هم ربطی ندارد.  هر چند تا هم که دلم خواست بخورم. عوارض جانبی هم نداشته باشد. یک قرص خواب بدون وابستگی باشد.
و این شد که من (آرش بهلولی) با خودم گفتم وقت آن است که یک مقاله بنویسم.
همچنین می‌توانید صوت این مقاله را با صدای آرش بهلولی بشنوید. (با موبایل ظبط کردم. ببخشید که کیفیت آن پایین است.)

آیا اصلاً قرص خواب‌آور بدون نسخه وجود دارد؟

در مقاله‌ای نوشتم که کمتر خوابیدن از طول عمر شما کم می‌کند. شاید شب را برای تفریح یا کار تا ساعت‌های طولانی بیدار بمانید. شاید برای چند ساعت بیش‌تر تجربه کردن دنیا، علیه خوابیدن مقاومت ‌کنید. شاید دنیای آرامش شما در شب ترسیم می‌شود. شاید هم هیچ یک نیست. استرس مغز شما را تسخیر کرده و رختخواب گرم و نرمتان را برایتان جهنم کرده است. شاید هم شما فقط معتاد موبایل و فضای مجازی هستید.

تکنولوژی چگونه ریتم شبانه‌روزی ما را بهم می‌زند

بی‌خوابی به دلیل روشن بودن وایفای

شاید به مسافرت رفته‌اید و ساعت بیولوژیک بدن خود را (ساعت زیستی بدن) در منزلتان جا گذاشته‌اید. سفر رؤیایی شما منجر به کابوس بی‌خوابی شده است. برای مقابله با کابوس شبانه محتاج قرص شده‌اید. شاید الآن در شب‌های تاریک چشمانتان از بی‌خوابی قرمز است؛ خمیازه‌هایتان به خواب منجر نمی‌شود. مغز شما ریتم شبانه‌روزی‌ بدن شما را کوک نمی‌نوازد. شاید خستگی ناشی از بی‌خوابی بر روحتان سوهان می‌کشد. شاید انواع اختلالات خواب به خواب معصومانه‌ی شما تجاوز می‌کنند تا امنیت شبانه‌ی شما را در رخت‌خواب از هم بدرند.

بی‌خوابی و بدخوابی و عادت‌های عجیب خواب

رفتار عجیب انسان در خواب

در این صورت می‌آیید گوشی موبایلتان را دست می‌گیرید. صفحه‌ی سرچ گوگل را باز می‌کنید و تایپ می‌کنید: قرص خواب‌آور. پس از کمی وبگردی متوجه می‌شوید که همه‌ی داروها نیاز به نسخه‌ی پزشک دارند. در این صورت به سرچ گوگل بازمی‌گردید و مجدد تایپ می‌کنید: قرص خواب‌آور بدون نسخه

اما!!!

اما در کمال بی‌رحمی من هم می‌خواهم مانند سایر مقالات گوگل علیه قرص‌های خواب‌آور بنویسم؛ می‌خواهم بگویم که اعصاب و روان شما با این داروهای پر عارضه آرامش نمی‌گیرد. ساعت بیولوژيک بدن شما برای تنظیم نیاز به تغییرات اساسی در سبک زندگی دارد. من همیشه گفتم وقتی که می‌توان با ماساژ خوابید چرا دارو؟!! البته به یک ماساژور کاربلد نیازمند خواهید بود. عوارض جانبی هم ندارد؛ البته که وابستگی و اعتیاد دارد. وقتی می‌توان با مدیتشین یا ریلکسیشن خوابید چرا دارو؟ وقتی می‌توان با دمنوش‌های گیاهی خوابید چرا دارو؟ می‌توان از انواع طب مکمل کمک گرفت.

در نهایت بعد از اینکه دق‌ودلی خودم را بر سر این داروها خالی کردم و یک دل سیر از عوارض جانبی آن‌ها گفتم، یک قرص خواب‌آور بدون نسخه که پیشنهاد خودم هست معرفی می‌کنم. بگذارید تا برایتان بگویم مردم عزیز ایران چه بر سر خود می‌آورند.

رقابت برای مردن در صدر جدول

شنیدن اخبار خودکشی در تلویزیون یا خواندن آن در روزنامه‌ها بسیار تلخ و دردناک است. بااین‌حال برخی افراد در کشور عزیز ایران در نحوه‌ی خودکشی با یکدیگر رقابت می‌کنند. بالاترین آمار خودکشی مختص به استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه است. زجرآورترین نوع خودکشی را اقوام استان لرستان به نام خود ثبت کرده‌اند: خودسوزی

خودسوزی زنان در لرستان گاه‌گاه سر تیتر اخبار می‌شود. البته آمار رسمی از خودسوزی منتشر نشده است. خودکشی پدیده‌ای پشت پرده است و در سکوت و به دور از آمار و نمودار رخ می‌دهد. فردی که خودسوزی کرده اگر بلافاصله فوت نشود به بیمارستان منتقل می‌شود.
تا سه روز اول بیمار در خطر مرگ بر اثر دهیدراتاسیون (کم‌آبی) قرار دارد چون بخشی از پوست خود را از دست داده است. پوست جلوی تبخیر آب را می‌گیرد. پس از سه روز خطر عفونت با باکتری وجود دارد. اگر بیمار از این عفونت زنده و به سلامت بگذرد مشکلات جسمی را باید تا همیشه بر دوش بکشد.

یک قرص خواب‌آور بدون نسخه در اردبیل برای افرادی که دیگر نمی‌خواهند بیدار شوند

 در رقابت با مردم استان لرستان، استان آذربایجان غربی (اردبیل) عقب نمانده است. مردم اربیل با قرص برنج خودکشی می‌کنند. قرص برنج بسیار ارزان است. این قرص خاصیت درمانی ندارد و در داروخانه وجود ندارد. فروش آن ممنوع است اما برخی از عطاری‌ها می‌فروشند. خبر خوب این است که قرص برنج عوارض جانبی ندارد؛ چون اصلاً شما زنده نمی‌مانید که عوارضی ببینید.

در حالی که روش خودکشی با قرص برنج کم‌هزینه است مردم اصفهان از داروی گرانی برای خودکشی استفاده می‌کنند. این داروی گران‌قیمت مولتی‌ویتامین است که یک قرص بدون نسخه OTC است.

بعید است که خودکشی با مولتی‌ویتامین به دلیل فقر مالی باشد. خود قرص مولتی‌ویتامین گران است. این نوع خودکشی در نوجوانان رایج است؛ اما مولتی‌ویتامین کسی را نمی‌کشد. عوارض جانبی چندانی هم ندارد. پس اگر مولتی‌ویتامین نمی‌کشد برای چه با آن اوردوز می‌کنند؟ هدف فقط و فقط جلب توجه است. نوجوانان با مصرف این‌گونه داروهای کم‌خطر دیگران را می‌ترسانند تا دیگران به خواسته‌هایشان عمل کنند.

از بی‌خوابی تا خواب ابدی

در استان تهران و بسیاری از کلان‌شهرها که اختلالات ریتم شبانه‌روزی و اختلالات خواب وجود دارد، مصرف داروهای خواب‌آور زیاد است. همین داروها دم دست‌ترین آلت قتاله و خود آسیب‌رسانی در تهران شده است. مصرف قرص‌های خواب‌آور در کلان‌شهرها مانند نقل‌ونبات شده است و بیش از آن‌که خاصیت درمانی داشته باشد زیانبار است. سالانه ۲۳ هزار نفر در دنیا بر اثر مصرف داروهای خواب‌آور می‌میرند.

قرص خواب‌آور بدون نسخه

بسیاری از افراد در گوگل دنبال داروهای خواب‌آور بدون نسخه می‌گردند.

قرص‌های آدمکش!

در میان قرص‌های خواب‌آور، والیوم (دیازپام) و زاناکس (آلپرازولام) آدمکش‌ترین قرص‌ها هستند. عوارض جانبی این داروها واقعاً جدی است. البته اوردوز با این دو دارو به ندرت می‌کشد؛ اما آن‌قدر مصرف این دو دارو در ایران بالا است که با وجود کم بودن خطر مرگ، باز هم تعدادی با اوردوز آن می‌میرند.

خودکشی با قرص‌های خواب‌آورر

قرص‌های خواب‌آور می توانند کشنده باشند. در کلانشهر ها مانند تهران رایج‌ترین شکل خودکشی، مصرف داروهای خواب‌آور است.

جای شکر دارد که هیچ یک از این دو دارو، قرص خواب‌آور بدون نسخه نیستند و باید پزشک آن‌‌ها را نسخه کند. خاطرتان باشد که این داروها شدیداً وابستگی ایجاد می‌کنند. به نصیحت برادرانه‌ی من  حقیر گوش کنید و در طول زندگی با عزت خود از داروهای بدون وابستگی استفاده کنید. اعتیاد به دارو از شما یک آدمک کوکی رو به فروپاشی می‌سازد.

قلم پزشک شما را در مقابل عوارض داروهای خواب‌آور بیمه نمی‌کند.

این داروها با تجویز پزشک به فروش می‌رسند. نه داروخانه سوپرمارکت است و نه دارو نخود و لوبیا است که بدون نسخه بخرید. اختلالات خواب هم سرماخودگی نیست که قرص‌های خواب‌آور در خانه نگه دارید. به داروهای پاراگراف قبل بنزودیازپین می‌گویند. داروهای مشابه دیازپام و آلپروزولام در درمان و مقابله با کابوس ، اختلالات حرکتی خواب و اینسامنیا (بی‌خوابی و بدخوابی) کمک می‌کنند. دیازپام همچنین قبل از عمل جراحی به بیمار داده می‌شود و به کاهش اضطراب بیمار و بی‌هوشی کمک می‌کند.

تمام سعی من در این بخش از مقاله این است که شما را از مصرف قرص‌های خواب‌آور منصرف کنم. بدون مشورت پزشک قرص خواب‌آور مصرف نکنید. البته داروها و روش‌های کم‌خطرتری هم وجود دارد. من در این مقاله آن‌ها را به شما معرفی می‌کنم؛ بنابراین در ادامه به معرفی قرص‌های خواب‌آور بدون نسخه می‌پردازم.

این هورمون ساعت بیولوژیک بدن را تنظیم می‌کند.

 همین‌طور که به شب نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوید محیط اطراف شما نیز تاریک می‌شود. شما آرامش عجیبی در شب احساس می‌کنید؛ البته اگر تکنولوژی، آرامش شب را از شما نگیرد. سکوت و تاریکی شب برای سلامتی یک موهبت است. آرامشی که در شب بر ذهن و بدن ما جاری می‌شود را مدیون یک هورمون درون‌زیر هستیم. نام این هورمون ملاتونین است. این هورمون از غده‌ی مجاور هیپوفیز یعنی اپی‌فیز یا غده‌ی پینه‌ال یا صنوبری یا غده‌ی کاجی ترشح می‌شود.

این هورمون ریتم شبانه‌روزی طبیعت را تعیین می‌کند

ملاتونین نه تنها در بدن انسان، بلکه در بدن سایر مهره‌داران و حتی گیاهان وجود دارد؛ بنابراین ملاتونین یک هورمون گیاهی نیز هست. ملاتونین در نوزادان از ماه سوم تنظیم می‌شود و از ریتم خاص خودش پیروی می‌کند. ملاتونین بهترین قرص خواب‌آور بدون نسخه و بدون عوارض جانبی است. این دارو در سرتاسر آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی بدون نسخه به فروش می‌رسد.

بیایید به دنیای پیچیده‌ی شب سفر کنیم و جزئیات بیش‌تری از ملاتونین یاد بگیریم. دو هورمون ملاتونین و سروتونین در تنظیم چرخه‌ی شبانه‌روزی نقش بازی می‌کنند. سروتونین با ورود نور به چشم باعث تحریک مغزی و افزایش هشیاری می‌شود. صبح که چشمان خود را به روی دنیا باز می‌کنید از دروازه‌ی چشمان شما نور به گیرنده‌های نوری می‌تابد و سیگنالی به سوی هیپوتالاموس روانه می‌شود. این سیگنال پیکی است که نوید آغاز روز جدید را به هیپوتالاموس و ساعت بیولوژیک بدن می‌دهد. بعد هیپوتالاموس برای تمام بدن بیدارباش اعلام می‌کند. بدین ترتیب ضربان قلب و فشارخون پس از بیداری افزایش می‌یابد. دستگاه گوارش بدن کم‌کم فعالیتش را پس از بیداری شروع می‌کند. دمای بدن افزایش می‌یابد.

با نزدیک شدن به شب و زمان خواب نور ورودی به چشم کم می‌شود و با کاهش نور، مغز ساعت خواب را می‌فهمد. پس ریتم شبانه‌روزی بدن را روی شب تنظیم می‌کند. هیپوتالاموس ساعت بیولوژیک بدن را برای خواب کوک می‌کند. ضربان قلب و فشارخون کاهش می‌يابد، دمای بدن کم می‌شود و هشیاری نیز به حداقل زمان بیداری می‌رسد. اختلالات خواب و اختلالات ریتم تمام این ساز‌و‌کارها را بهم می‌زند.

این هورمون یک قرص خواب‌آور بدون نسخه است.

عملکرد ملاتونین و سروتونین عکس یکدیگر است. این دو مانند دو کودک هستند که بر روی یک الاکلنگ نشسته‌اند. هنگامی که یک کودک بالا می‌رود دیگری پایین می‌آید. صبح با افزایش سروتونین، ملاتونین کاهش می‌یابد. با نزدیک شدن به شب ترشح سروتونین کاهش می‌یابد و یک ساعت قبل از خواب غلظت ملاتونین بالا می‌رود؛ بنابراین زمان ترشح و غلظت سروتونین و ملاتونین عکس یکدیگر هستند.

ملاتونین این قرص خواب‌آور بدون نسخه چگونه کار می‌کند

ترشح ملاتونین و سروتونین عکس یکدیگر است

ملاتونین یک قرص  خواب‌آور بدون نسخه برای اختلالات ریتم، بی‌خوابی و بدخوابی و تنظیم خواب شب‌کارهاست. ملاتونین ساعت زیستی بدن را تنظیم می‌کند. ملاتونین یک داروی خوراکی است. در تمام حیوانات ملاتونین در تنظیم کردن ریتم بدن و هماهنگ کردن آن با ریتم شبانه‌روزی نقش دارد. این هورمون در تنظیم ساعت به خواب رفتن کمک شایانی می‌کند، دقایقی پس از مصرف ملاتونین خواب‌‌آلود می‌شوید و به خواب می‌روید؛ اما در مدت‌زمان خواب هیچ تأثیری ندارد.

انواع اختلالات خواب

رایج‌ترین اختلالات خواب بی‌خوابی‌ها و بد‌خوابی‌ها هستند. مشکلات بی‌خوابی و بدخوابی به سه دسته تقسیم می‌شوند:


۱ بی‌خوابی و بدخوابی در شروع خواب onset insomnia:

در این نوع بی‌خوابی بیمار در به خواب رفتن مشکل دارد. وقت خواب در تخت خوابش به خواب نمی‌رود. ساعت بیولوژيک بدن عقب مانده است.

۲ بی‌خوابی و بدخوابی در نیمه‌ی شب maintenance insomnia:

این افراد در نیمه‌ی شب مرتب از خواب بیدار می‌شوند و نمی‌توانند خفته بمانند. در واقع خواب منقطع و ناپیوسته سوهان روح این نوع از بیماران است.

۳ بی‌خوابی و بدخوابی در انتهای خواب offset insomnia:

در این نوع بی‌خوابی بیمار در از خواب بیدار شدن مشکل دارد. وقت صبح نمی‌تواند از برخیزد و خواب می‌ماند. ساعت بیولوژیک بدن جلو افتاده‌ است.

بی‌خوابی و نیاز به قرص خواب‌آور بدون نسخه

اگر اختلالات خواب اینسامنیای آنست داشته باشید و بخواهید به روش سنتی گوسفند بشمارید...


این هورمون ریتم شبانه‌روزی بدن را منقبض می‌کند.

از میان سه دسته بی‌خوابی و بدخوابی بالا، ملاتونین به نوع اول یعنی اینسامنیای آنست کمک می‌کند. نیمه عمر ملاتونین ۳۵ دقیقه تا ۵۰ دقیقه است؛ بنابراین اثر آن زود از بین می‌رود. پس از مصرف اگر به رخت خواب نروید اثر خواب‌آوری آن از بین می‌رود و پس از ۱ الی ۲ ساعت شما باز بی‌خواب خواهید شد. انقباض ریتم بدن در چرخه‌ی شبانه‌روزی به این معنی است که زودتر از شب گذشته بخوابیم و ریتم کوتاه‌تر از ۲۴ ساعت را بگذرانیم.

ملاتونین می‌تواند به خوبی داروی رملتون remelton یا روزرم برای بدن شما عمل کند. رملتون یک قرص خواب‌آور بدون نسخه نیست اما مانند ملاتونین روی چرخه‌ی شبانه‌روزی اثر می‌گذارد. این دارو امن است و برخلاف بنزودیازپین‌ها یک قرص بدون وابستگی است. عوارض جانبی رملتون از بنزودیازپین‌ها کمتر است. بنابراین رملتون هم یک گزینه‌ی خوب است اما برای تهیه‌ی این دارو شما به نسخه‌ی پزشک نیاز دارید.

درمان سندروم فاز خواب تأخیری

ملاتونین همچنین در درمان سندروم فاز خواب تأخیری delayed sleep phase disorder) DSPD) بسیار کارآمد است. در این بیماری ریتم خواب و ساعت بیولوژيک بدن جابه‌جا می‌شود. در علم ریتم‌شناسی در مطالعه‌ی ریتم شبانه‌روزی درباره‌ی دو اختلال انبساط ریتم و انقباض ریتم صحبت می‌شود. اختلال انبساط ریتم را در فیلم زیر ببینید.


درنتیجه‌ی سندروم فاز خواب تأخیری و انبساط ریتم، زمان‌بندی خواب، ساعت اوج هشیاری و ریتم دمای بدن همگی دچار آشفتگی می‌شود.

سندروم فاز خواب تأخیری

سندروم فاز خواب تأخیری آنست است و فرد نمی‌تواند به خواب برود.

ملاتونین؛ وقتی که مغز کوچک می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ روی این داروی خواب‌آور بدون نسخه مطالعه شد. دارو روی بیماران مبتلا به دمانس مغزی مانند آلزایمر بررسی شد. این بیماران اغلب در دستگاه لیمبیک مغزشان دچار آتروفی (کوچک شدن) هستند. ملاتونین در خواب این گروه از افراد هیچ کمکی نکرد.

ملاتونین در وقت کوچ

ملاتونین بسیار در وقوع پرواززدگی یا جت لگ jet lag کمک می‌کند. پرواززدگی یکی از پیچیده‌ترین اختلالات خواب است.
به نظر شما در پرواز به غرب اختلال ریتم شدیدتر است یا پرواز به شرق؟
پاسخ پرواز و سفر از یک نقطه‌ی جغرافیایی به شرق است.
چگونه از ملاتونین استفاده کنیم تا نقص ریتم بیولوژیک بدن را پس از پرواز اصلاح کنیم؟
در سه قدم می‌توانیم این کار را انجام دهیم:


 1. باید اختلاف ساعت را از کشور خودمان با کشور مقصد محاسبه کنیم. برای مثال ساعت ایران با ساعت ژاپن ۵ ساعت اختلاف دارد. در اینجا باید به اندازه‌ی ۵ ساعت ریتم شبانه‌روزی بدن را منحرف کنیم.
 2. ساعت خوابمان را در کشور مقصد، روی ساعت کشور خودمان محاسبه کنیم. برای مثال وقتی که ایران ساعت ۷ است در کشور ژاپن شهر توکیو ساعت ۱۲ است.
 3.  یک ساعت قبل از ساعت خواب در کشور مقصد ملاتونین مصرف کنیم. برای مثال در ایران قبل از سفر به توکیو، ساعت ۶ ملاتونین بخوریم. این گونه ساعت ۷ خواب‌آلود می‌شویم. ریتم بدنمان روی ساعت ۷ به وقت ایران و ساعت ۱۲ به وقت توکیو تنظیم می‌شود. به همین سادگی ساعت بیولوژیک بدنمان را متناسب با کشور مقصد (ژاپن – تکیو) تنظیم می‌کنیم.

مادران پرواززده

بنیاد ملی خواب national sleep foundation یک سازمان علمی تحقیقاتی است که در کشور آمریکا قرار دارد. این بنیاد رفتار خواب مردم و بیماری‌های خواب را در جامعه مطالعه می‌کند. یک تحقیق آماری بسیار جالب در این بنیاد حقایقی را آشکار کرد. طبق این تحقیق افراد متأهل بیش‌تر از افراد مجرد دچار بد‌خوابی یا بی‌خوابی می‌شوند. بدیهی است که زندگی با متأهلان بی‌رحم تر است. حال از میان این تمام افراد متأهل در آمریکا والدین ۶۶ درصد بیش‌تر از زوج بدون فرزند مبتلا به این بیماری‌ها هستند. از طرفی شیوع اختلالات خواب در مادران بیش‌تر از پدران است

 مادران بسیاری در آمریکا و احتمالاً در دنیا سندروم فاز خواب تأخیری مبتلا هستند. آن‌ها شب تا دیروقت بیدار می‌مانند تا از کودکشان مراقبت کنند. همچنین اواسط شب مرتب از خواب برمی‌خیزند تا به کودکشان رسیدگی کنند. مادران پرستاران شیفت شبی هستند که یک عمر رایگان کار می‌کنند. مادران مانند مسافران شرکت‌های هواپیمایی هستند که مدام از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر پرواز می‌کنند و شبانه‌روز از پرواززدگی رنج می‌برند. مادران در حالی مبتلا به اختلال ریتم پرواززدگی هستند که هیچ سفری به هیچ نقطه از دنیا انجام نداده‌اند.

اختلالات خواب و بی‌خوابی والدین

والدین بیش‌ترین رنج را از اختلالات خواب می‌برند.


آیا بدون نسخه‌ی پزشک یعنی بدون عوارض و وابستگی؟

عوارض جانبی داروی ملاتونین بسیار کم است. به همین دلیل است که ملاتونین یک قرص خواب‌آور بدون نسخه است. ممکن است سردرد داشته باشید و رؤیاهای غیرمعمول ببیند. گاهی علائم گوارشی مانند حالت تهوع یا اسهال نیز در اثرات جانبی داروی ملاتونین مشاهده می‌شود. رفرنس‌های داروشناسی توصیه می‌کنند که در دوران بارداری یا شیردهی و همچنین اختلالات کبدی مانند سیروز از مصرف این دارو پرهیز شود.


لیست عوارض جانبی قرص خواب‌آور بدون نسخه‌ ملاتونین:

-در اغلب بیماران بدون علامت
-به ندرت مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع و اسهال
- سستی در روز بعد
- کاهش جریان و فشارخون و هایپوترمی
- خواب‌آلودگی شدید اگر به موقع مصرف نشود.
- ایجاد اختلالات خواب و اختلالات خلقی اگر در طول روشنایی روز مصرف شود.
*ترجیحاً با داروهای ضد لخته مانند وارفارین مصرف نشود.
*دوز بیش‌تر ملاتونین هیچ کمکی به شما نمی‌کند؛ بنابراین برای خواب بهتر مقدار بیش‌تری از این دارو مصرف نکنید.
* ملاتونین یک قرص بدون وابستگی است.


کافئین و تیوفیلین حریف ملاتونین نمی‌شوند.

ملاتونین در سایر جانوران در ریتم تولیدمثل و رفتارهای غریزی نقش دارد. بسیاری از گیاهان ملاتونین دارند. جالب است که قهوه و چای حاوی ملاتونین هستند. این دو ماده به دلیل اینکه حاوی کافئین و در مورد چای تئوفیلین هستند هشیاری را افزایش می‌دهند؛ بنابراین اثر ملاتونین موجود در چای و قهوه کم است. افرادی وجود دارند که با مصرف قهوه و چای بر خلاف سایرین به جای فعال شدن، غیرفعال و خواب‌آلود می‌شوند.

ملاتونین یک آنتی‌اکسیدان چغر و بدبدن است.

ملاتونین لزوماً نقش هورمونی بازی نمی‌کند؛ در بسیاری از گیاهان ملاتونین نقش آنتی‌اکسیدانی بازی می‌کند. این نقش آنتی‌اکسیدانی در رفع استرس اکسیداتیو در بدن مؤثر هستند. این هورمون قوی‌دل، ضمن تنظیم ریتم شبانه‌روزی بسیاری از استرس‌های وارد بر بدن را خنثی می‌کند. ملاتونین این قرص خواب‌آور بدون نسخه یک آنتی‌اکسیدان چربی‌دوست است. خاصیت چربی‌دوستی این ویتامین دو برابر ویتامین E است.

خوابیدن با داروهایی که خواب‌آور نیستند.

یک گروه از قرص‌های خواب‌آور بدون نسخه آنتی‌هیستامین‌ها هستند. البته کاربری این داروها درمان ازدیادهای حساسیت است. آنتی‌هیستامین‌ها نقش مهمی در درمان برخی از بیماری‌های سیستم ایمنی دارند. آنتی‌هیستامین‌ها اگر از سد خونی مغزی عبور کنند و خودشان را به پایگاه مغز برسانند می‌توانند تحریکات مغزی را کاهش دهند. این داروها عوارض جانبی کمی دارند و داروهای بدون وابستگی هستند.

هیستامین ماده‌ای است که از هیپوتالاموس ترشح می‌شود و قشر مغز را تحریک می‌کند. تحریک یعنی هشیاری و رفع خواب‌الودگی. نمونه‌ی این داروها دیفن هیدرامین diphenhydramine و دگزیلامین doxylamine است که خاصیت آنتی‌کولینرژیک نیز دارد. در مقالات دیگر به این داروها خواهم پرداخت.

عوارض جانبی آنتی‌هیستامین‌ها را به آغوش بکشید.

استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها برای درمان اختلالات خواب مانند یک جوک بی‌مزه است. آنتی‌هیستامین‌ها هیچ کمکی به درمان اختلالات خواب نمی‌کنند. در صورت مصرف مداوم این گروه از داروها مقاومت به دارو ایجاد می‌شود. علاوه بر این مقاومت عوارضی هم وجود دارد. یک عارضه‌ای که شاید عجیب باشد راه رفتن در خواب است که در مقاله‌ای جداگانه راجع به آن توضیح خواهم داد. اگر قصد دارید با آنتی‌هیستامین بخوابید، عوارض  جانبی آن را نیز به آغوش بکشید.

عوارض  جانبی داروهای آنتی‌هیستامین

-افزایش خطر دمانس مغزی
-گیجی
-توهم
-خشکی دهان
-یبوست
-حالت تهوع
-ناتوانی در خالی کردن مثانه و دفع ادرار
-افزایش ضربان قلب

*افرادی که آسم، گلوکم، بیماری‌های کبدی و بیماری‌های انسداد عروق ریوی دارند از این داروها مطلقاً استفاده نکنند.


نتیجه‌گیری: درست است که آنتی‌هیستامین خواب‌آور است، اما نمی‌تواند شما را از مشکلات خواب و ریتم شبانه‌روزی معیوب نجات دهد. اثرات آنتی‌هیستامین‌ها روی خواب هرگز درازمدت نیست. از مصرف آنتی‌هیستامین برای درمان اختلالات خواب اجتناب کنید.


بهترین قرص خواب‌آور بدون نسخه ، بدون وابستگی با کمترین عوارض جانبی: ملاتونین

تیتر بالا شما را از خواندن کل این مقاله‌ی ۳۰۰۰ کلمه‌ای بی‌نیاز می‌کند. البته من این مقاله را برای کسانی نوشتم که اصرار می‌ورزند که از داروهای خواب‌آور استفاده کنند. ده‌ها راه‌حل وجود دارد که بدون دارو آسوده بخوابید؛ در این صورت داروسازها افسرده می‌شوند.

بسیاری از اختلالات خواب به رواندرمانی و اصلاح عادات بد زندگی نیاز دارند نه به دارو. اعصاب و روان آشفته لزوماً با دارو به آرامش نمی‌رسد. ریتم شبانه‌روزی بدن شما با دارو آشفته نشده که حال با دارو منظم شود. ساعت بیولوژیک بدن شما با تکنولوژی و نورهای مصنوعی مسموم شده‌است.

اگر از آن‌هایی هستید که علاقه و اعتقادی به مصرف دارو ندارید من برای شما  هم مقاله می‌نویسم. در پایان صمیمانه از شما می‌خواهم که خود را از باتلاق مصرف هر دارویی که در این مقاله از آن اسم بردم، بیرون بکشید.

ضمناً نظر دادن در زیر این مقاله هم عوارض جانبی ندارد؛ بلکه نظرات شما باعث افزایش رتبه‌ی این مقاله در گوگل می‌شود. پس اگر قلم من (درست‌تر بگویم کیبورد من) را پسندیدید برایم نظر بنویسید.

17 دیدگاه

 • من یه مدت با نظر روانپزشک از قرص زولپیدم استفاده میکردم اما بعد از یک مدت ریتم ضربان قلبم بهم ریخت و حالت سرگیجه داشتم از طرفی نگران وابستگی هم بودم برای همین دیگه مصرف نکردم الان هم چندین ساله بیخوابی آنست که نوشتید رو دارم گاهی از ساعت 11 شب تا 3 صبح تو رخت خوابم توی تاریکی خوابم نمیبره به نظر شما مصرف ملاتونین تاثیری داره ممنون 🙏

 • من به طرز عجیبی خوابم سنگینه و راحت ده یازده ساعت می‌خوابم اما مشکل اینه شب راحت خوابم نمیبره و در طول روز هم خسته ام که فکر کنم به خاطر بهاره.به هر حال با این حجم از خواب آلودگی در طول روز ، شبا خوابم نمیبره. راملتئون فکر کنم بهترین قرص باشه.درسته؟ ارزش داره برم پیش دکتر نسخه بنویسه یا ملاتونین کافیه؟
  سرم به شدت شلوغه ولی استرسم ندارم که بگم از استرسه.
  ممنون از مقاله خوبتون

 • بیخوابی زده ب سرم نمتونم بخوابم تا چشامو میبندم کابوس میبنم چندشبه اروم و قرار ندارم میشه از ملاتونین بخورم؟ ب کمکتون خیلی نیاز دارم

 • چکارکنم ک چندروزی بیمارستان باشم تا بلکه حالمو بفهمه و بیاد پیشم؟واقعا خیلی حالم بده نمتونم خودمو اروم کنم همش گریه و فکر خودکشی دارم

 • سلام من چند روز میشه شبا اروم و قرار ندارم همش گریه میکنم دلم میخواد برم بیمارستان میشه از این قرص خورد؟کمکم کنین لطفا

  • چکارکنم ک چندروزی بیمارستان باشم تا بلکه حالمو بفهمه و بیاد پیشم؟واقعا خیلی حالم بده نمتونم خودمو اروم کنم همش گریه و فکر خودکشی دارم

 • سلام من چندروزی میشه ک شبا اروم و قرار ندارم همش گریه میکنم دلم میخواد برم بیمارستان برا چند روزی.میشه از این قرص خورد؟کمکم کنین لطفا

 • سلام چند روز شده ک من شب ها اروم و قرار ندارم همش گریه میکنم از زندگیم سیر شدم دلم میخواد چندساعت یا چندروزی داخل بیمارستان باشم تا شاید اون نفری ک بخاطرش اینطوری شدم بفهمه حالمو و بیاد پیشم. میشه از این قرص خورد یا ن؟میشه کمکم کنین خواهش میکنم ازتون

 • سلام
  من سه روز است که خوابم نبرده و بسیار کلافه و خسته ام اما از مصرف داروی خواب آور هم به دلیل وابستگی آور بودن میترسم .
  ملاتونین میتواند کمکی کند یا نیاز به داروی قویتری است و باید عوارض ان را بپذیرم؟

  • بله از ملاتونین استفاده کنید. این دارو هیچ گونه وابستگی ندارد. البته این مقاله آموزشی است و من در اینجا اجازه‌ی تجویز دارو ندارم. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

   • سلام
    من یکی دو ماه هست دچار مشکل بی خوابی شده ام به طوری که بدون قرص خواب اصلا خواب نمی روم با قرص هم ممکنه خوابم نبره
    چون قرص ها بعد چند مدت اثرش از بین می ره.
    شب تا صبح اصلا خوابم نمی بره بشدت از بی خوابی رنج می برم
    تو رو خدا اگر می تونید راهنمایی کنید چی کار کنم؟

    • هر دارویی هصرف کردم ولی بعد چند روز بی اثر میشود مرا راهنمایی کنید؟

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link