آموزش تغذیه

8 ارزش غذایی پروتئین| چرا باید در رژیم غذایی ما پروتئین فراوان وجود داشته‌باشد؟

8 دلیلی که باید پروتئین زیادی را در رژیم غذایی خود بگنجانید

۸ ارزش غذایی پروتئین در رژیم غذایی

این مقاله شامل یک فایل صوتی است که در آن ۸ ارزش غذایی پروتئین را برای شما مخاطب سفیدپوشان توضیح داده‌ام. در ادامه نکات مهم و چکیده‌ی محتوای پادکست برای شما تهیه شده‌است.

برای دانلود پادکست روی تصویر زیر کلیک کنید

لینک دانلود 8 ارزش غذایی پروتئین

8 ارزش غذایی پروتئین

 

این پادکست بخشی از محصول آموزشی تغذیه‌ی پروتئين‌ها و متابولیسم آن‌ها است.

آموزش صوتی تغذیه ی پروتئین ها و متابولیسم آن ها

 

کمک به ارتقای توده‌ی عضلانی

اولین ارزش غذایی پروتئین به محافظت از تاندون و رباط و استخوان مربوط می‌شود. پروتئین ها قسمت عمده‌ی بافت زمینه‌ی ماهیچه، استخوان و مفاصل را تشکیل می‌دهد. کمبود پروتئین باعث تحلیل عضلات و آتروفی می‌شود. ارزش غذایی پروتئین چه قبل از ورزش و چه بعد از ورزش برای ریکاوری عضلات ثابت شده‌است.

 

تناسب وزن

پروتئین کافی در غذا ایجاد حس سیری می‌کند. با مهار هورمون گرلین می‌تواند حس گرسنگی را سرکوب کند و مانع از پرخوری شود. اثر مثبت پروتئین در متابولیسم باعث افزایش ارزش غذایی پروتئین می‌شود. پروتئین‌ها خاصیت ترموژنز دارند و به حذف کالری اضافی بدن کمک می‌کنند.

 

ثابت کردن سطح قند خون

انسولین در پاسخ به قندهای ساده ترشح می‌شود. انسولین باعث ورود قند به سلول می‌شود. قند در متابولیسم بدن نقش دارد. غذاهای با چربی بالا و قند بالا سطح انسولین خون را بالا می‌برند. پروتئین می‌تواند در دستگاه گوارش جذب قند را آهسته کند و از افزایش ناگهانی انسولین جلوگیری کند. با مصرف پروتئین جذب قند به طور تدریجی رخ می‌دهد. این ارزش غذایی پروتئین بی‌نظیر است که می‌تواند جلوی ابتلا به دیابت را بگیرد.

 

خلق خوش

پروتئین‌ در خلق‌و‌خو و کنترل اضطراب نقش دارد. اگر فرد مضطربی هستید مصرف پروتئین خود را افزایش دهید. برخی از پروتئین‌ها در تولید سروتونین و دوپامین و گلوتامات و گابا نقش دارند که از اصلی‌ترین انتقال‌دهنده‌های عصبی در تنظیم خلق هستند.

 

یادگیری و ارتقای عملکرد مغز: این مورد یکی از مهم‌ترین ارزش‌ های غذایی پروتئین است. یادگیری باکیفیت شما در مدرسه و دانشگاه به مصرف صحیح و کافی پروتئین بستگی دارد.

اثر هورمون های درون ریز بر پروتئین‌ها

کمک به حفظ قدرت استخوانی

رژیم غذایی پر پروتئین منجر به استحکام استخوان می‌شود. در سن رشد و دوران ترمیم استخوان شکسته و پوک شده در سنین بالا از این ارزش غذایی پروتئین استفاده کنید.

 

بهبود سلامت قلبی و عروقی

پروتئین LDL خون را پایین نگه می‌دارد. این کار باعث کاهش رسوب پروتئین بر دیواره‌ی عروق می‌شود. همچنین از رسوب کلسترول بر دیواره‌ی عروق جلوگیری کند. بیماران قلبی به شرط آنکه مشکل کلیوی نداشته‌باشند، مصرف پروتئین خود را افزایش دهند.

پروتئین حیوانی: چه مقدار و چگونه مصرف کنیم؟

 

جلوگیری از کهولت سن و پیری

با افزایش سن بدن توانایی سنتز پروتئین‌های اساسی کم می‌شود. باید پروتئین‌ها را از طریق تغذیه در اختیار بدن قرار داد. همچنین یکی از ارزش های غذایی پروتئین در ساخت آنتی اکسیدان‌ هایی مانند گلوتاتیون است. گلوتاتیون بدن را از مواد سمی درامان نگه می‌دارد. پروتئین با تولید آنتی اکسیدان فرآیند آسیب به بافت‌ها و پیری را به تاخیر می‌اندازد.

مصرف کافی پروتئین همچنین جلوی ابتلا به آلزایمر، پارکینسون، آب‌مروارید و… را می‌گیرد.

 

در این مقاله ۸ ارزش غذایی پروتئین را برای شما بررسی کردیم. روزی دو عدد سفیده‌ی تخم‌مرغ در رژیم غذایی خود داشته باشید. حتماً روزانه حداقل ۵۰ گرم پروتئین مصرف کنید. پروتئین برای بدن شما حکم طلا را دارد. از کنار غذاهای پروتئینی ساده نگذرید.

 

کیفیت پروتئین غذایی را چگونه می‌توانیم محاسبه کنیم؟
چگونه کیفیت پروتئین های غذایی را بسنجیم

تیتر پروتئین

 

 

این پادکست قسمتی از مطالب ارائه شده در این کتاب الکترونیکی را در بر دارد:


 

سایت‌هایی برای مطالعه‌ی بیش‌تر:

https://www.webmd.com/men/features/benefits-protein#1

https://www.healthline.com/nutrition/10-reasons-to-eat-more-protein

1 دیدگاه

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link