آموزش تغذیه

هرم غذایی گیاه خواری| چگونه رژیم غذایی گیاه خواری داشته باشید؟

هرم غذایی گیاه خواری و اصول گیاه خواری

هرم غذایی گیاه خواری چیست؟ چگونه بر اساس آن رژیم غذایی گیاه خواری تهیه کنیم؟

هرم غذایی گیاه خواری یک فرصت تازه را برای گیاه خواران مطرح می‌کند. یک روش، یک الگو، یک دستورالعمل تا گیاه خواران خود را از ندانم‌کاری‌های خود نجات دهند. گیاه خوارها با وعده‌ی لاغری، جوانی و زیبایی به گیاه خواری روی می‌آورند. اما هرگز نمی‌دانند که چگونه گیاه‌خواری کنند. این ندانم‌کاری‌ها آسیب‌های جدی به گیاه خوارها می‌زند. به همین دلیل است که شما باید هرم غذایی گیاه خواری را بشناسید.

دانلود و مشاهده‌ی ویدیوی این مقاله

یادتان باشد که ویدیوی این مقاله مکمل این مقاله است. حتماٌ ویدیو را ببیند. مقاله را هم بخوانید تا چیزی را از دست ندهید. برای راحتی شما کاربر عزیز سایتمان ویدیو را درون سایت آپارات قرار دادیم تا راحت بتوانید آن را تماشا و دانلود کنید.

 

اگر نتوانستید ویدیو را تماشا کنید از این قسمت صوت آن را گوش دهید.

دانلود و پخش صوت مقاله

یک قدم به سمت وجدان

انسان چطور مي‌تواند تا این حد بی‌رحم باشد؟ درحالی‌که زمین به گناه آلوده شده است، گیاه خواران مسیر تازه‌ای برای انسانیت پیداکرده‌اند. به اعتقاد بسیاری از گیاه خواران و فعالان محیط زیست، ریختن خون یک حیوان برای تغذیه یا تهیه‌ی پوشاک قتل است. گیاه خواران از این الگوی تغذیه تبعیت نمی‌کنند.

آن‌ها برای لحظاتی لذت بردن از گوشت حیوانات، خون یک حیوان را نمی‌ریزند. شب‌های سرد زمستان را با چرم و خز حیوانات نمی‌گذرانند. برای فرار از تنهایی یک حیوان را در قفس اسیر نمی‌کنند تا در خانه نگه دارند. آن‌ها در مسیر وجدان یک قدم برمی‌دارند و شکل تازه‌ای از تغذیه را برای خود رقم می‌زنند.

یک گیاه خوار در سال جان ۳۰ حیوان را نجات می‌دهد. او تنها با حذف گوشت از رژیم غذایی روزانه‌ی خود این کار را می‌کند. در نتیجه هزاران حیوان زبان‌بسته راهی کارخانه‌های صنایع غذایی نمی‌شوند. بدن این حیوانات قربانی ضربات سنگین ساطور قصابی نمی‌شود. به نظر شما آیا این کار به نجات محیط زیست کمک می‌کند؟ گیاه‌خواری چه اثری بر اکوسیستم می‌گذارد؟ جواب خودتان را در قسمت نظرات بنویسید. من مطمئن هستم که نظراتی جالبی برای من دارید که ارزش خواندن دارد. من وقت می‌گذارم و نظرات را با دقت می‌خوانم.

هرم غذایی گیاه خواری: خوردن گوشت حیوانات

گیاه خواری و نخوردن گوشت حیوانات

گیاه خواری و نجات یخ های قطب شمال

جالب است که بدانید گیاه خواران کربن دی اکسید کم‌تری از تنفس خود  هنگام بازدم خارج می‌کنند. کربن دی اکسید یک گاز گل خانه‌ای است. تجمع این گاز در اتمسفر باعث گرم شدن هوا در قطب و آب شدن یخ‌های قطب شمال شده و جان مردم بی‌شماری را به خطر انداخته است. دامداری و تغذیه از گوشت حیوانات یکی از دلیل‌های کلیدی تغییرات آب و هوا است. دامداری و گوشت خواری تولید این گاز را افزایش می‌دهد و باعث گرم‌تر شدن زمین می‌شود.


گیاه خواران مدعی هستند که الگوی تغذیه‌ی آن‌ها در جلوگیری از گرمتر شدن زمین موثر است. این بسیار جالب است که غذا خوردن ما روی یخ‌های قطب شمال اثر می‌گذارد. به نظر شما این‌طور نیست؟ آیا شما حاضرید برای نجات یخ‌های قطب شمال گیاه خواری کنید؟ دفعه‌ی بعد که یک سیخ کباب طرد لذیذ آب‌دار میل می‌کردید،  یخ‌های قطب شمال را به خاطر آورید که به خاطر همان کباب پیش رویتان در حال آب شدن هستند و سطح آب دریاها با کباب خوردن شما بالا می‌آید.

کسانی که می‌خواهند شروع به گیاه خواری بکنند با ۳ سؤال چالشی رو‌به‌رو هستند:

۱- آیا گیاه خواری به کاهش وزن کمک می‌کند؟
۲- آیا گیاه خواری رشد قد کودکان و نوجوانان را مختل می‌کند؟
۳- آیا ورزشکارانی که گیاه خواری می‌کنند، نیروی عضلانی و استقامتشان کاهش می‌یابد؟


ساختمان ۶ طبقه‌ای هرم غذایی گیاه خواری


گیاه خواری می‌تواند صدمات جدی به بدن شما وارد کند. برای اینکه از آسیب‌های آن در امان بمانید به هرم غذایی گیاه خواری نیاز دارید. هرم غذایی گیاه خواری یک رژیم غذایی گیاه خواری به شما معرفی می‌کند. این هرم به‌هیچ‌عنوان یک خلاقیت یا ابداع شخصی نیست. بلکه متخصصین تغذیه آن را معرفی می‌کنند. در رفرنس‌های دانشگاهی به آن پرداخته شده است؛ بنابراین می‌توانید به آن استناد کنید.

هرم غذایی گیاه خواری مانند هرم غذایی معروف ۶ طبقه دارد. در هر طبقه گروه غذایی خاصی معرفی می‌شوند. طبقات بالای هرم غذایی گیاه خواری به مواد قندی اختصاص دارد. کف هرم نیز نمایشگر نان و غلات است که غنی از کربوهیدرات هستند. هر چه قدر به طبقات بالای هرم می‌رویم، نیاز بدن شما به مواد غذایی موجود در آن کم‌تر می‌شود. تصویر هرم غذایی گیاه خواری را در قسمت پایین مشاهده می‌کنید.

هرم غذایی برای گیاه خواران

هرم غذایی گیاه خواری و رژيم غذایی گیاه خواری

طبقه‌ی ششم هرم غذایی گیاه خواری:
طبقه‌ی ممنوعه


در نوک برج هرم گیاه خواری، شیرینیجات اقامت می‌کنند.  درست است که این مواد غذایی در پنت هاوس ساختمان هستند و شیک و لذیذ به نظر می‌رسند، اما فریب رنگ و طعمشان را نخورید. این طبقه از ساختمان، طبقه‌ی ممنوعه است. شما تا می‌توانید نباید وارد این طبقه از ساختمان هرم شوید. معاشرت خود را با مواد غذایی این طبقه قطع کنید. این‌ها آنقدر پرکالری هستند که اگر شب قبل از خواب آن‌ها را بخورید کابوس می‌بینید. این مواد غذایی شیرین، فاقد هر گونه مواد مغذی هستند. این‌ها نه ویتامین دارند، نه مواد معدنی، نه فیبر، نه پروتئین و نه چربی مفید. اگر شما تمام این مواد غذایی را از لیست خرید خود خط بزنید، هیچ ضرری نمی‌کنید. برای مقابله با کابوس شبانه، چاقی و دیابت از این طبقه خارج شوید. البته سود هم می‌کنید چون خوش‌اندام می‌شوید و پولتان در جیبتان باقی می‌ماند.

طبقه‌ی ششم هرم غذایی گیاه خواری


طبقه‌ی پنجم هرم غذایی گیاه خواری:
گیاهان عضله ساز

در طبقه‌ی پنجم، گیاهان پروتئینی سکونت می‌کنند. من اسم این طبقه را گیاهان عضله ساز می‌نامم. این طبقه برای ورزشکاران هوازی و بی هوازی بسیار مهم است. گوشت حیوانات درعین‌حال که پروتئین حیوانی دارند حاوی چربی های مضر هستند. قلب و رگ گوشت خواران به چربی های مضر آغشته است.  گیاه خوارانی که پروتئین خود را از گیاهان پروتئینی می‌گیرند قلب خود را بیمه می‌کنند.

هرم غذایی گیاه خواری

گیاهان عضله ساز

هشدار

گیاهان پروتئینی می‌تواند قلب شما را بیمه کند؛ اما عضلات، استخوان و مفاصل شما را هرگز! اگر گیاه خوار باشید و از پروتئين کافی تغذیه نکنید، به راحتی آرتروز می‌گیرید. شاید دچار تحلیل عضلانی شوید. شاید پوکی استخوان ده سال زودتر از بقیه‌ی مردم شما را درمانده کند.

یادتان باشد که پروتئین در گیاهان کمیاب است. روی گیاهان پروتئینی (که اسمشان را گیاهان عضله ساز گذاشتم) حساس شوید. چشمان تیزبینتان را تیزتر کنید. در فروشگاه به هنگام خرید در میان انبوه مواد غذایی با دقت گیاهان پروتئينی را جست‌و‌جو کنید.

طبقه‌ی چهارم هرم غذایی گیاه خواری:
طبقه‌ی حساس

طبقه‌‌‌ی چهارم هرم غذایی گیاه خواری مهمان سفره‌ی هر گیاه‌خواری نیست. گیاه خوارها به چند دسته تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها علاوه بر گوشت، شیر و تخم‌مرغ را نیز از هرم غذایی خود خط می‌زنند. من این گروه را در معرض خطر می‌دانم. اهالی طبقه‌ی چهارم هرم غذایی، شیر و لبنیات هستند. ازآنجایی‌که شیر و لبنیات غنی از کلسیم و پروتئین هستند، متخصصان تغذیه آن را از هرم گیاه خواران حذف نکرده‌اند. آن‌ها توصیه می‌کنند که گیاه خواران با این مواد سفیدرنگ آشتی کنند.

یادتان نرود که انسان در میان جانوران یک پستاندار است.

مصرف کردن شیر آسیبی به حیوانات نمی‌رساند؛ اما مصرف نکردنش به شما آسیب می‌رساند. لطفاٌ از حیوانات حمایت کنید. همچنین لطفاٌ با خودتان دشمن نباشید. شما به روزی ۲ الی ۳ لیوان شیر نیاز دارید. می‌توانید به جای شیر گاو از شیر سویا استفاده کنید، اما این را باید بدانید که شیر سویا هرگز کلسیم و پروتئین برابر با شیر گاو را ندارد.

طب مکمل - طب سنتی در مقابل طب مدرن و دانشگاهی


مقاله‌ی طب مکمل و طب مدرن


برای خواندن این مقاله روی عکس کلیک کنید.

یادتان نرود که هنگامی که یک نوزادِ تازه متولدشده بودید، شیر مادر تمام نیازهای شما را تأمین می‌کرد. هنوز هم چندان اوضاع تغییری نکرده. ما انسان‌ها پستاندار هستیم و شیر همیشه، از ابتدا تا انتهای عمر، غذای اصلی در زنجیر غذایی ما خواهد بود.


طبقه‌ی سوم هرم غذایی گیاه خواری:
طبقه‌ی تبلیغ نشده

طبقه‌ی سوم طبقه‌ی مورد توجه اغلب گیاه خواران است؛ اما کسانی که گیاه خوار نیستند به طرز عجیبی با مواد غذایی این طبقه غریب هستند. من هنگامی که در پیاده‌روهای شهر قدم می‌زنم، مردمی را می‌بینم که دستشان یک بطری نوشابه‌ی مشکی گازدار است. شاید به جای نوشابه در دستشان یک نخ سیگار، در حال سوختن باشد. شاید هیچ یک از این دو نباشد. یک بسته چیپس، پفک یا یک تکه شکلات باشد. این‌ خوراکی‌ها پیاده‌روی دم غروبِ عابران را برایشان لذت‌بخش می‌کند.

من چرا در دست هیچ‌یک از مردم در پیاده‌روها یک سیب سبز ترش نمی‌بینم؟ یا یک پاکت توت‌فرنگی یا گوجه‌سبز؟ یا یک لیوان آب‌لیموی خنک که تازه باشد. شاید عینکم کثیف است. شاید هم تبلیغات تجاری برای مردم جا انداخته‌اند که یک بطری نوشابه‌ی خنک جگرتان را حال می‌آورد؛ اما اگر در خیابان یک سیب در دست بگیرید، گاز بزنید و صدای خرچ خرچ راه بیندازید، مردم نگاه عجیبی به شما می‌کنند.

رژيم غذایی گیاه خواری و هرم غذایی گیاه خواری


من از همین تریبون (منظورم این مقاله است) برای اهالی غریب طبقه‌ی سوم تبلیغ می‌کنم. این پاراگراف یک متن تبلیغاتی است. لطفاٌ با میوه‌ها دوست باشید چون می‌دانم که آن‌ها بهترین دوست شما در رژيم غذایی تان خواهد بود.

طبقه‌ی دوم هرم غذایی گیاه خواری:
طبقه‌ی سبز


طبقه‌ی دوم ساختمان هرم را به سبزیجات اجاره می‌دهیم. در دکوراسیون این طبقه از ساختمان رنگ سبز به چشم می‌خورد. گیاه خوارها این رنگ را دوست دارند. سبزی این خانه برای آن‌ها تداعی‌کننده‌ی رنگ سبز طبیعت است. این طبقه برای شما فیبر و آنتی‌اکسیدان تأمین می‌کند.  ویتامین در سبزیجات کم‌تر از ویتامین میوه‌ها است. چه گیاه خوار باشید چه نباشید، نیمی از بشقاب غذای شما باید سبز باشد و نیمی دیگر رنگ‌های دیگر.


یکی از ویژگی‌های آنتی‌اکسیدان‌ها این است که به کاهش ساعت خواب شما کمک می کند. آسوده و بدون قرص خواب‌آور می‌خوابید. عادت کنید که در هر وعده‌ی غذایی سبزیجات میل کنید. عادت کنید که رنگ سبز سبزیجات را در سفره‌آرایی به کار ببرید. مصرف سبزیجات برای بسیاری یک فرصت است که از آن غافل‌اند. این ماده‌ی سبزرنگ می‌تواند شما را جوان نگه دارد.

طبقه ی پنجم هرم غذایی گیاه خواری

خانه‌ی سبزیحات در هرم غذایی گیاه خواری

طبقه‌ی اول هرم غذایی گیاه خواری:
طبقه‌ی همکف

طبقه‌ی همکف هرم غذایی گیاه خواری در هر رژيم غذایی دیگری وجود دارد. رفت‌و‌آمد در این طبقه زیاد است. هر کسی که در صف نانوایی می‌ایستد و یا در رستوران همراه با کبابش یک پرس برنج سفارش می‌دهد این طبقه را به‌خوبی می‌شناسد. این طبقه مواد معدنی و کربوهیدرات بالایی دارد. من برای مواد غذایی این طبقه نگران نیستم. بعید می‌دانم که کسی در سفره‌اش نان و برنج و غلات نداشته‌باشد. پس از توضیح اضافه برای معرفی این طبقه من را معاف کنید.

برای کاهش وزن چگونه از هرم غذایی گیاه خواری استفاده کنید

رژیم غذایی گیاه خواری

کار عملی

هرم غذایی گیاه خواری برای گیاه خواران یک دستورالعمل عالی است. کافی است یک کاغذ بردارید و غذاهایی که در یک روز میل می‌کنید درکاغذ بنویسید و در پایان روز کاغذ خود را در کنار این صفحه از سایت بگذارید و با هرم غذایی گیاه خواری مقایسه کنید. چه قدر در این روش تغذیه موفق بوده‌اید؟

آموزش صوتی تغذیه ی پروتئین ها و متابولیسم آن ها

تصویر روی جلد آموزش پروتئین ها و متابولیسم آن ها


دوره ی ۴ جلسه‌ای 
تغذیه ی پروتئین ها و متابولیسم آن ها

برای خواندن این اطلاعات این محصول روی عکس کلیک کنید.

شما جواب بدهید.


در پایان این سؤال باقی می‌ماند که آیا حذف کردن گوشت حیوانات از رژیم غذایی ضروری است؟ ویتامین‌های محلول در چربی، ویتامین B12 و پروتئین حیوانی در گوشت حیوانات انباشته‌شده‌اند. با حذف گوشت حیوانات ما چه آسیب‌هایی می‌بینیم و چه مزایایی به دست می‌آوریم؟ آیا حذف گوشت از رژيم غذایی ضروری است؟ منتظر پاسخ‌های شما هستیم. در نظرات برای ما بنویسید.

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link