سیستم ایمنی بدن

مطالعه‌ی سیستم ایمنی: درس 2

بیماری‌های سیستم ایمنی چگونه ایجاد می‌شوند؟ اگزما، آلرژی، درماتیت و...
بیماری‌های سیستم ایمنی چگونه ایجاد می‌شوند؟

با وجود سیستم ایمنی دلیل اصلی بروز بیماری در بدن چیست؟ چرا گاهی سیستم‌ایمنی که وظیفه‌ی دفاع و بهبودی فرد در بیماري‌را دارد، گاهی خودش دچار اختلال می‌شود؟
پاسخ‌های ایمنی در بدن باید تنظیم شوند. پس از آنکه یک آنتی‌ژن حذف شد سیستم ایمنی باید مهار شود. مکانیسم‌های بسیاری وجود دارند که باعث مهار پاسخ ایمنی می‌شوند. اگر بعد از حذف یک آنتی‌ژن پاسخ سرکوب نشود و سیستم‌ایمنی اختصاصی همچنان فعال بماند به بافت‌های خودی لطمه می‌زند. از طرفی فعالیت پایین و ضعیف سیستم ایمنی می‌تواند خطرناک باشد و بدن در معرض حملات بسیار قرار گیرد. در ادامه به ۴ گروه بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی می‌پردازیم:

۱-ازدیاد حساسیت
اگر سیستم ایمنی نسبت به برخی مواد که وارد بدن می‌شوند پاسخ دهد، ممکن است برای برخی بافت‌ها ضایعاتی ایجاد کند. ازدیاد‌های حساسیت ۴ نوع هستند.

  • ازدیاد حساسیت نوع ۱: ماده‌ای که پاسخ ایمنی ایجاد کرده‌است آنتی‌ژن (آلرژن) است. در این حالت علیه آلرژن IgE تولید می‌شود. مقدار IgE به‌طور طبیعی در سرم بسیار کم است اما در این نوع از حساسیت‌ها مقدار آن افزایش می‌یابد. شدیدترین ضایعه در این نوع حساسیت شوک آنافیلاکسی است.

 

  • ازدیاد حساسیت نوع ۲: به دلایل مختلفی آنتی بادی برعلیه آنتی ژن های سطح سلول های بدن تولید شود وکمپلکس Ag+Ab با دومکانیسم زیر سبب بروز واکنش التهابی وتخریب سلول ها گردد به آن ازدیاد حساسیت تیپ ΙΙ گویند. در واقع ایجاد آنتی بادی‌های جدید و حمله‌ی آن به بافت‌ها و به دنبال آن حمله‌ی بیگانه‌خوار‌ها به بافت‌ها از صدمات این نوع حساسیت است.

 

  • ازدیاد حساسیت نوع ۳: در این نوع حساسیت بر اثر اتصال آنتی ژن به آنتی‌بادی کمپلکس‌های نامحلول Ag-Ab تشکیل می‌شود و این کمپلکس‌ها در بافت های مختلف رسوب کرده وموجب فعال شدن کمپلمان می‌شود و با بافت مورد نظر لطمه وارد می‌کند. واکنش‌های ایمنی در حساسیت نوع ۲ و نوع ۳ منجر به بیماری‌های خودایمنی می‌شود.

 

  • ازدیاد حساسیت نوع ۴: این بار آنتی‌بادی‌ها نقشی ندارند بلکه لنفوسیت‌ها نقش اصلی را بازی می‌کنند. آلرژن‌ها در این نوع حساسیت‌ها بسیارمتنوع هستند و می‌توانند فلزات، مواد شوینده و یا انواعی از میکروب‌‌ها باشند. ضایعات این نوع حساسیت دیر‌رس است. بسیاری از حساسیت‌های پوستی از این نوع هستند…

 

تولرانس یا تحمل
عدم پاسخ گویی به یک آنتی‌ژن را تحمل یا تولرانس نسبت به آن آنتی‌ژن می‌گویند. سیستم ایمنی نسبت به آنتی‌ژن‌های خودی تحمل یا تلورانس دارد یعنی علیه آنتی‌ژن‌های خودی پاسخ نمی‌دهد. لنفوسیت‌های B در مغز‌استخوان و لنفوسیت‌های T در تیموس در تیموس نسبت به آنتی‌ژن‌های خودی تحمل پیدا می‌کنند. اگر در فردی تورانس شکسته شود منجر‌به ایجاد بیماری می‌شود. معنی‌ آن این است که سیستم ایمنی علیه سلول‌ها خودی وارد عمل شده‌است. به این نوع از بیماری‌ها، بیماری‌های خودایمن یا اتوایمیون می‌گویند.

 

خودایمنی
بیماری‌ّهای خودایمن به این بستگی دارند که تلورانس چگونه شکسته شده است. گاهی اوقات خودامینی مخصوص به عضو خاصی است و تنها یک عضو خاص را درگیر‌ می‌کند. گاهی اوقات خودایمنی سیستمی است بدن به‌طور سیستمیک درگیر می‌شود. برای توضیح بهتر این گروه از بیماری‌ها حتماْ ویدیو را ببینید.

 

ایمونولوژی تومور
سیستم ایمنی علیه سلول‌های تومورال نیزاستراتژی دارد. سلول تومورال (سرطانی) سلولی است که رشد و تکثیر بیش‌از‌اندازه دارد و به مناطق دیگر بدن تجاوز می‌کند و ضایعات ایجاد می‌کند. سلول تومورال (سرطانی) به دلیل‌های مختلفی ایجاد می‌شود مانند جهش ژنتیکی، فعالیت بیش‌از‌حد برخی ژن‌ها، ایجاد آنتی‌ژن‌های جدید و…
لنفوسیت‌های T می‌توانند سلول‌های تومورال را شناسایی کنند و آن‌ها را منهدم کنند.

مبارزه‌ی سیستم ایمنی با عوامل عفونی
استراتژی جنگی سیستم‌ایمنی با هر میکروارگانیسم متفاوت است. در مقابل هر میکروب، سلول‌ها، آنتی‌بادی‌ها و فاکتور‌هایی ترشح و فعال می‌شوند که در مقابل میکروب دیگر متفاوتند. با این وجود هر عامل پاتوژن روش‌هایی دارد که می‌تواند سیستم ایمنی را دور بزند و در جنگ با سیستم ایمنی پیروز شود. به برخی از مثال‌ها توجه کنید:
1 – برخی از آن‌ها می‌توانند مخفی شوند تا ماکروفاژ آن‌ها را پیدا و بیگانه‌خواری نکند؛ مانند انگل لشمانیا

۲- برخی از آن‌ها دائم آنتی‌ژن سطحی خود را تغییر می‌دهند. درنتیجه هیچ وقت فرد مبتلا به آن مصونیت همیشگی پیدا نمی‌کند. مثل ویروس آنفولانزا و انگل مالاریا

۳- برخی از انگل‌ها آن‌قدر فعالیت بیولوژیکشان را پایین نگه می‌دارند تا از رادار سیستم ایمنی مخفی شوند و آنقدر در بدن می‌مانند تا شرایط فراهم شود و تکثیر کنند و ناگهان عفونت ایجاد کنند.

درون ویدیوی مربوط به این درس مثال‌های بسیار بیشتری را بررسی کردم. لطفاً ویدیو را ببینید.
در درس بعد به‌طور اختصاصی درباره‌ی ازدیاد‌های حساسیت صحبت می‌کنیم.
[ninja_forms id=6]

[WpProQuiz 2]

[WpProQuiz_toplist 2]

درج دیدگاه

تنها یک قدم دیگر تا دانلود 
ایبوک مقاله‌ی شماره‌ی ۱ 

ایمیل خود را در باکس سفید رنگ در قسمت زیر وارد کنید تا فایل ایبوک را برایتان ایمیل کنم.
ایمیل خود را این قسمت وارد کنید.
دانلود فایل ایبوک ۱
close-link